بازتاب نیوز

نزدیک به دوصد زندانی حزب اسلامی از زندان آزاد شدند

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

۱۹۳ زندانی حزب اسلامی که در سال های پسین به جرم کارهای ضد امنیت داخلی و خارجی بازداشت شده بودند، مطابق به توافق نامه حزب اسلامی به رهبری حکمتیار و حکومت وحدت ملی، امروز پنجشنبه از بند رها شدند.

رهایی این ۱۹۳ زندانی شامل ۲۵۰ زندانی است که در چهارمین مرحله آزاد سازی زندانی‌های حزب اسلامیمتباقی آن در روزهای آینده رها خواهند شد.

ساعاتی پس از رهایی این زندانیان، گلبدین حکمتیار، رهبر این حزب در نشست خبری با استقبال از این اقدام دولت افزود که باورمند است که همه زندانیان این حزب رها شوند.

برخی این زندانیان از زندان هوایی بگرام به کابل آورده شده اند و ظاهرن به دلیل مرتکب شدن جرم های سنگینی در آن زندان در بند بودند.

نصرالله سفاری رییس کمیسیون نظارت بر تطبیق توافقنامه حکومت با حزب اسلامی می گوید تا کنون نزدیک به پنچصد زندانی حزب اسلامی در چهار مرحله رها شده اند، اما گزارش ها در مورد پیوستن زندانی های آزاد شده حزب اسلامی در صفوف مخالفان دولت را رد می کند. اما پرسش اینجاست که چی تضمینی وجود دارد تا این افراد دو باره در برابر نظام جنگ افزار نبردارند.

آزادی زندانیان منتقل شده از ایران:

در کنار این، امروز نزدیک ۱۶۰زندانی که از زندان های ایران به کشور انتقال شده بودند، آزاد شده شدند.

بیشتر اینان به اتهام قاچاق مواد مخدر بازداشت شده بودند.

آزادسازی زندانی‌های حزب اسلامی بخش مهم توافق‌نامه صلح این حزب با حکومت است. هرچند واکنش‌های زیادی را نیز در پی داشته است. در همان روزی که این تصمیم اعلام شد، کمیسیون مستقل حقوق بشر با ابراز نگرانی از این تصمیم گفت که نباید زیر نام توافق، عدالت زیر پا شود.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/34815-2018-06-14-12-48-52

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading