بازتاب نیوز

ویس برمک: امید است که طالبان در روزهای عید به همه اصول آتش بس پابند بمانند

٢٤ جوزا ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

ویس احمد برمک وزیر داخله افغانستان میگوید که با آغاز آتش بس از سوی حکومت باز هم حملات طالبان مسلح در برخی ولایات به شدت ادامه دارد.

ویس احمد برمک وزیر داخله افغانستان می‌گوید، طالبان در روزهای که از آغاز آتش بس از سوی حکومت می‌گذرد به حملات شان علیه نیرو های امنیتی افغان همچنان ادامه داده اند.

آقای برمک روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، امیدوار اند که طالبان در روزهای عید به همه اصول آتش بس پابند بمانند.

او افزود:

"در غزنی، فاریاب، بدخشان و برخی ولایات دیگر تحرکات دشمن مانند گذشته ادامه دارد و ما واکنش مثبت آنان را مشاهده نکرده ایم اما آرزوی ما این است که در روزهای عید آنچه اعلام کرده‌اند به آن پابند بمانند."

طالبان در برابر اعلام آتش بس موقت از سوی حکومت افغانستان سه روز عید را آتش بس اعلام کردند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در نشست شانگهای اعلام آتش بس از سوی طالبان را گامی مهمی خواند که در طول چند دهه گذشته برداشته شده است.

آقای غنی هفته جاری در دیدار با لوی درسیتز پاکستان در کابل نیز از تلاش ها برای تمدید این آتش بس سخن زد.

از سوی هم ملا عبدالسلام ضعیف سفیر رژیم طالبان در اسلام آباد ابراز امیدواری کرد که این آتش بس موقت برای سه ماه تمدید و زمینه را برای گفتگوهای صلح فراهم سازد.

در این حال شهزاد مسعود از کارشناسان سیاسی میگوید که رعایت اصول آتش بس موقت میتواند فضای باور را میان طرف های درگیر به میان آورد و باید از آن مدیریت درست صورت گیرد.

او افزود:

"اگر آتش بس مراعات نشود و بی باوری به میان آید، پس در آینده ملت افغان بالای یک جناح نیز اعتماد کرده نمی‌تواند، لازم است که هر دو طرف از این آتش بس خوب مدیریت نمایند بخاطری که برخی از حلقات مخرب داخلی و خارجی وجود دارد که میخواهند این پروسه ملی را سبوتاژ کنند."

آقای مسعود می‌گوید، هرکس و گروهی که خواهان تامین صلح در افغانستان است باید از فرصت به میان آمده یعنی آتش بس موقت برای تامین صلح دراین کشور استفاده کرده و اجازه ندهد که حلقات مخرب آن را آسیب برساند.

گزارش: نسیم شفق

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29290478.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading