بازتاب نیوز

بلخ در آستانه عید رمضان در چه وضعیت قرار دارد؟

٢٤ جوزا ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

مقامات امنیتی در بلخ برای تجلیل از مراسم عید به گونه امن از اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در این ولایت خبر می دهند.

شیر جان درانی سخنگوی قوماندان امنیه ولایت بلخ به رادیو آزادی گفت که تدابیر درجه نخست به گونه مشترک توسط نیروهای اردوی ملی، امنیت ملی و پولیس در شهر مزارشریف و ولسوالی های چهارده‌گان این ولایت اتخاذ شده است.

وی گفت که در جریان ایام عید هر نوع تحرک دشمن دفع خواهد شد.

شیرجان درانی سخنگوی قوماندانی امنیه بلخ افزود:

"تدابیر درجه نخست توسط پلان گذاران ما برنامه ریزی شده است، که هم نیرو های پولیس، اردو و امنیت ملی در این تدابیر امنیتی شامل هستند و به دشمن موقع انجام فعالیت تخریبی و تروریستی را نخواهد داد."

با این حال باشنده‌گان شهر مزارشریف نیز از اتخاذ تدابیر امنیتی در این ولایت خرسند بوده و می گویند که آرزو دارند تا نیرو های امنیتی موفق به تامین امنیت سر تاسری ایام عید در این ولایت شوند.

دو تن از ساکنان مزارشریف در رابطه به این نظر اند:

"سهیل سادات هستم، از تدابیر اتخاذ شده در شهر مزارشریف خرسند هستیم، پولیس و سایر نیرو های امنیتی باید در تلاش دفع هر نوع فعالیت تخریبی در این شهر و ولسوالی های بلخ باشد، تا مردم حداقل روزهای عید را به خوشی سپری کنند."

"نام من لینا اصغری است، بسیار خوشحال هستیم، جمع و جوش مردم در شهر برای خرید میوه عید بیشتر شده است، کاش مردم ما همین گونه خوش و در فضا امن باشند. امید است نیروهای امنیتی وضعیت را کنترول کرده و عید در فضای امن سپری شود."

در همین حال شماری از باشنده‌گان مزارشریف با وجود این که برای رسیدن عید رمضان خرسند هستند، اما از نداشتن امکانات مالی و خرید میوه عیدانه شکایت دارند.

دو تن دیگر از ساکنان بلخ در مورد می گویند:

"نام من صدیق روفی است، عید آمد، رمضان بخیر تمام شد، اما این عید برای ما عید نیست، چون غریب و مسکین هستیم، هیچ هم نداریم، و وضعیت زنده‌گی ما خیلی ها بد است، حتا پول برای خرید میوه عید با ما نیست."

"حشمت اکبری هستم، مزارشریف امنیت کمی خوب است، رمضان خو خلاص شد، اما در عید هیچی نداریم، جز توکل ما به خدا هیچی در خانه نیست، نه میوه عید و نه هم کالا های عیدی، غریب و بیچاره هستیم."

در این حال شماری دیگر از ساکنان مزارشریف از قیمت بودن مواد خوراکی و میوه عید در بازار های مزارشریف شکایت دارند.

آنان می گویند که قیمت مواد خوراکی بخصوص میوه خشک نسبت به هر زمانی دیگر در این شهر بالا رفته است و مسئولان نیز به کنترول آن بی‌توجه اند.

اسد حبیب یکی از ساکنان مزارشریف در این باره گفت:

"قیمت مواد خوراکی نسبت به هر زمانی بالا رفته و دولت هیچ توجه به این مسئله ندارند، کنترول وجود ندارد، افراد غریب نمی توانند مواد خوراکی و میوه عید خریداری کنند."

در عین وقت مسئولان شاروالی مزارشریف ادعا می کنند که تجاران و دوکاندارن با استفاده از حاکمیت قانون بازار آزاد دست با فرا رسید ایام مراسم خاص قیمت ها را به گونه خودسر بالا می برند.

عتیق الله وهاب زاده معاون شاروالی بلخ گفت که برای کنترول قیمت ها مواد خوراکی در بلخ یک کمیسیون نظارت بر قیمت ها را ایجاد کرده اند.

وی گفت:

"یک کمیسیون برای کنترول و نظارت از قیمت های مواد خوراکی در شهر مزارشریف ایجاد شده است، که تا حدی فعالیت هایش نیز نتیجه بخش بوده است و بر نرخ ها تاثیر قابل ملاجظه داشته است."

این در حالیست که همه ساله با فرا رسیدن ایام عید و یا هم نوروز در ولایت بلخ قیمت مواد خوراکی بخصوص میوه خشک دو برابر از نرخ اصلی آن افزایش می یابد.

گزارش: مجیب الرحمن حبیب زی

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29290437.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading