بازتاب نیوز

حکومت ۱۸۳زندانی حزب اسلامی را آزاد کرد

٢٤ جوزا ١٣٩٧ طلوع نیوز

حکومت افغانستان، روز پنج‌شنبه (۲۴جوزا)، ۱۸۳زندانی حزب اسلامی گلبدین حکمتیار را از زندان‌های پلچرخی و بگرام آزاد کرد.

این زندانیان بربنیاد توافق نامۀ صلح حکومت وحدت ملی با حزب اسلامی آزاده شدند.

مسؤولان می‌گویند که این زندانیان به جرم ویران کاری و نیز انجام عمل‌های ضد امنیت داخلی و خارجی کشور، باز داشت شده بودند و شماری از این زندانیان ده تا پانزده سال حبس داشتند.

عبدالله، یکی از این زندانیان آزاد شده است. او می‌گوید در لغمان دانش‌آموز مکتب بود که از سوی نیروهایی دولتی بازداشت و سپس همدستی‌اش با گروه های مخالف مسلح دولت ثابت گردید و از بیش از پنج سال به این سو در زندان پلچرخی به سر می‌برد.

نصرالله صفاری، رییس کمیسیون توافق نامۀ صلح حکومت با حکمتیار می‌گوید قرار بود ۲۵۰زندانی حزب اسلامی از زندان‌هایی کشور آزاد شوند، اما پرونده‌های شماری از این زندانیان تکمیل نشد اند و درحال حاضر ۱۸۳تن آنان آزاد شدند.

 از این میان، ۸۶ تن آنان در زندان بگرام بودند..

تا کنون در چهار دور، درحدود ۵۰۰ تن از زندانیان حزب اسلامی آزاد شده‌اند.

شماری از شهروندان کشور نگران استند که ممکن است شماری از این زندانیان دوباره به فعالیت های هراس افگنانه رو آورند و ازهمین رو حکومت باید از آنان تضمین بگیرد.

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/fa/afghanistan/%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA-%DB%B1%DB%B8%DB%B3%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AD%D8%B2%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading