بازتاب نیوز

روابط تجاری افغانستان و اروپا کمرنگ شده است!

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری آریانا نیوز

آریانانیوز: میزان صادرات افغانستان به اروپا از ۲ ملیارد دالر به ۳۰۰ ملیون دالر رسیده است!

پیری مایدون سفیر اتحادیه اروپا در کابل اظهار داشت که صادرات افغانستان به اروپا در 4 سال گذشته به 2 ملیارد دالر رسیده بود، اما سال گذشته این مبادلات تجاری به 300 ملیون دالر کاهش یافته است.

وی همچنین با اشاره به وجود بازار 500 ملیون نفری اروپا تصریح کرد که این میزان از تجارت میان افغانستان و اروپا بسیار کم است، به صورتی که حتی نمی توان به آن تجارت گفت.

معافیت تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای صادراتی افغانستان که به بازارهای اروپا صادر می‌شوند، از مهمترین امتیازهای اتحادیه اروپا به افغانستان است.

عبدالقدیر بهمن رییس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع بین المللی در این رابطه می گوید که با وجود تسهیلات ارایه شده توسط اتحادیه اروپا و معافیت‌های مالیاتی افغانستان، این کشور نتوانسته از این فرصت برای افزایش صادرات به کشورهای اروپایی استفاده کند.

وی همچنین بر این باور است که افتتاح پروژه همکاری‌های ترانزیتی و حمل و نقل مانند راه لاجورد می تواند در افزایش صادرات افغانستان به اتحادیه اروپا موثر باشد.

پروژه همکاری های تجاری و حمل و نقل راه لاجورد میان افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، جورجیا و ترکیه و به منظور کاهش موانع ترانزیتی و تجاری و توسعه عملیات مشترک گمرکی بین این کشورها ایجاد شده است.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/روابط-تجاری-افغانستان-و-اروپا-کمرنگ-شد.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading