بازتاب نیوز

روز مادر و رنج ناتمام مادران افغانستان

٢٤ جوزا ١٣٩٧ طلوع نیوز

بیست و چهارم ماه جوزا، روز مادر در کشور نام‌گذاری شده است. بسیاری‌ها این روز را با خریدن هدیه‌ها به مادران شان تبریک می‌گویند.

اما، مادرانی که در رویدادهای گوناگون هراس‌افگنانه در چند سال اخیر، شوهران و پسران‌شان را از دست داده اند، می‌گویند کسی را ندارند که این روز را برای آنان تبریک بگوید.

این مادران، با دشواری‌های فراوان در تلاش فراهم سازی نان و پوشاک برای فرزندان شان استند.

گل جان، یکی از این مادران است. این مادر سه سال می‌شود که برای فرزندانش نقش پدر را نیز بازی می‎کند.

گل جان مادر نُه فرزند قد و نیم قد است. سه سال پیش همسرش را که از کارمندان تنظیف شهرداری کابل بود، در  انفجار ماین چسپکی از دست داد: «از هم وطنان ما هرکسی که تاکنون برای ما کمک کرده اند، من نیازمند کمک شان است. در چنین زمانی خریدن نه کفش ساده نیست حتا برای پدران هم.»

شازیه، سومین فرزند گل جان که دانش آموز صنف ششم مکتب است، می‌گوید که با وجود همه مشکلات اقتصادی مادرش نگذاشته است که او و خواهران و برادرانش از رفتن به مکتب بازبمانند: «از مردم می‌خواهم که برای ما کمک کنند تا ما بتوانیم درس‌های خود را تمام کنیم.»

در همین حال، مادرانی که از زنده‌گی بهتری برخوردار استند، می‌خواهند که مادران به آموزش و پرورش فرزندان شان بیشتر توجه کنند.

آمنه صدیقی، مادر هفت فرزند است که همه آنان دانشگاه را تمام کرده اند و خودش نیز معاون یکی از مکتب های دخترانه در کابل است: «دانش، سبب می‌شود که خانواده‌ها بین دختر و پسر خود تفاوت قایل نشود. دختری که دانش داشته باشد می تواند مستقل باشد در غیر آن دختر در خانه نگهداشته می شود و محکوم و تحت تاثیر خانواده می باشد.»

زهره صدیقی که فرزند آمنه و مادر سه فرزند است، می‌گوید که خانواده ها باید در کار آموزش دختران شان تعصب نشان ندهند: «اسلام خود دینی است که در آن تبعیض نیست و منع کرده است که که دربین فرزندان تبعیض باشد.»

در کنار مشکلات اقتصادی که دامنگیر شماری از خانواده‌ها است، کمبود سواد و آگاهی، میزان بلند مرگ ومیر و چالش‌های دیگری باعث شده اند تا افغانستان به یکی از بدترین کشورها برای مادران در جهان شناخته شود.

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D9%88-%D8%B1%D9%86%D8%AC-%D9%86%D8%A7%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading