بازتاب نیوز

انستیتوی ملی موسیقی افغانستان 'نوبل موسیقی' را از شاه سوئد دریافت کردند

٢٤ جوزا ١٣٩٧ جمهور نیوز

انستیتوی ملی موسیقی افغانستان جایزه موسیقی پولار را دریافت کرد. این بالاترین جایزه موسیقی سوئد است که سالانه به خاطر قدردانی از موسیقی‌های برتر بین‌المللی اهدا می‌شود و به «نوبل موسیقی» مشهور است.

به گزارش خبرگزاری جمهور به نقل از بی بی سی؛ در فبروری نهاد پولار انستیتوی ملی موسیقی افغانستان و گروه متالیکا را به عنوان برندگان امسال این جایزه اعلام کرده بود.

در بیانیه نهاد پولار آمده بود که انستیتوی ملی موسیقی افغانستان به دلیل "استفاده از قدرت موسیقی برای تغییر زندگی جوانان" این جایزه را به دست آورده است.

این دو برنده روز پنجشنبه 24 جوزا جایزه یک میلیون کرونی خود (معادل 130 هزار دالری) را در حضور کارل گوستاف شانزدهم، پادشاه سوئد دریافت کردند.

جایزه پولار سال 1989 به همت استیگ آندرسون، رهبر گروه موسیقی پاپ "آبا" تاسیس شد. این جایزه به یک فرد، گروه یا انجمن که در ارتقاء موسیقی و دستاورد خلاقانه در آن سهمی داشته تعلق می‌گیرد.

پولار سالانه دو جایزه را برای قدردانی از موسیقی در اشکال مختلف و برای برچیدن مرزهای موسیقی اهدا می‌کند.

سال گذشته این جایزه به استینگ، خواننده راک و بلوز و جاز اهل بریتانیا و وین شورتر، موسیقی‌دان امریکایی رسید.

در سال 2016، احمد ناصر سرمست، موسس و مسئول انستیتوی ملی موسیقی افغانستان جایزه "نجات میراث فرهنگی" سال 2016 یونسکو (سازمان عملی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد) را به دست آورد.

انستیتوی ملی موسیقی افغانستان از سوی آقای سرمست ایجاد شد و در سال 2010 با همکاری وزارت معارف گشایش یافت.

این انستیتو در ساختمان سابق مکتب هنرهای زیبا موقعیت دارد و 150 دانش‌آموز در آن آموزش می‌بینند.

آقای سرمست در کنسرواتوار مسکو آموزش دیده و بعدا تحصیلات خود را در زمینه موسیقی در استرالیا ادامه داد. او دکترای خود را در مورد موسیقی افغانستان از دانشگاه مونش استرالیا گرفت.

او در سال 2006 برای بررسی این موضوع که "چگونه می‌شود آسیب‌های ناشی از جنگ را بر موسیقی افغانستان زدود" و با هدف "نقش شفابخش" موسیقی برای "آینده افغانستان"، به این کشور بازگشت.

نیمی از دانش‌آموزان مکتب ملی موسیقی افغانستان کودکان یتیم یا بی‌خانمان هستند.

قرار است شاخه‌هایی از این انستیتو که موسیقی کلاسیک افغانستان و غربی تدریس می‌کند، در دیگر شهرهای افغانستان نیز ایجاد شود.

شورای فرهنگی بریتانیا در زمینه توسعه آموزش و برنامه‌های آموزشی به انستیتوی ملی موسیقی افغانستان کمک می‌کند و همچنین تلاش دارد تا زمینه تحصیل شماری از دانش‌آموزان این انستیتو را در بریتانیا فراهم کند.خبرگزاری جمهور- کابل

 

 

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/105295/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading