بازتاب نیوز

وزارت خارجه امریکا: حاضریم به روند گفتگوهای صلح با طالبان بپیوندیم

٢٧ جوزا ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

همزمان با تمدید آتش بس یک جانبه از سوی رئیس جمهور غنی، وزارت خارجه امریکا گفته است که دولت این کشور حاضر است به روند گفتگوها با طالبان بپیوندد.

عصر روز گذشته، رئیس جمهور غنی پس از ورود افراد گروه طالبان به مراکز شهرها و تجلیل عید به گونه مشترک از سوی افراد طالبان و نیروهای امنیتی و رسیدن افراد گروه طالبان به مرکز کابل پایتخت، آتش بس با طالبان را به گونه یک جانبه برای مدتی نامحدودی تمدید کرد.

قرار است روز چهارم عید در مورد این تمدید آتش بس، به گونه مفصل شرح داده شود. رئیس جمهور غنی در یک پیام ویدیویی، شام روز گذشته گفت، صلح در یکی دو روز گذشته لبخند بر لبان مردم و کودکان آورده است و او این آتش بس را تمدید می‌کند.

رئیس جمهور از گروه طالبان خواست، آنها نیز آتش بس شان تمدید کنند.

گروه طالبان روز گذشته در دسته‌های مختلف وارد شهر کابل شده و با حمل پرچم خود شان با مردم این شهر عید مبارکی کرده و نمایش قدرت انجام دادند.

آتش بس دولت افغانستان تنها شامل حال گروه طالبان می‌شود، رئیس جمهور دستور داده است که نیروهای امنیتی گروه‌های مانند داعش و القاعده را همچنان هدف قرار بدهند.

هرچند گروه طالبان در دو روز اول عید، هیچ گونه تحرک نظامی انجام نداده اند، اما روز گذشته، ولایت شرقی ننگرهار شاهد یک انفجار خونبار نیز بود که در آن ۲۵ تن کشته شده و بیشتر از ۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.

این انفجار در یک گرد هم آیی نیروهای امنیتی، غیر نظامیان و گروه طالبان رخ داد. گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند.

پس از این انفجار که در آن شماری از اعضای گروه طالبان نیز کشته شدند، این گروه در اعلامیه‌ای از افراد خود خواسته است که از اشتراک در تجمعات مردمی خود داری کنند و در میان مردم نروند.

هنوز طالبان به درخواست حکومت افغانستان لبیک نگفته است. بی بی سی به نقل از ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان نوشته است که آنها آتش‌بس را تمدید نخواهد کرد. مجاهد به بی بی سی گفته است: “افغانستان همچنان تحت اشغال است. آتش بس اعلام شده به ۳ روز عید محدود می‌شود و ما قصد نداریم که آنرا تمدید کنیم”.

این در حالیست که رئیس جمهور غنی حتا گفته است حاضر است با طالبان در مورد حضور نیروهای خارجی نیز گفتگو کند.

پس از رویدادهای دو روز اخیر، حکومت امریکا اعلام کرده است که دولت اش حاضر است به روند گفتگوهای صلح با طالبان بپیوندد. طالبان همواره در پاسخ به درخواست های حکومت افغانستان برای اشتراک به پروسه صلح گفته اند، آنها تنها با امریکا حاضر اند گفتگو کنند.

مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا در واکنش به خبر تمدید آتش بس از سوی رئیس جمهور غنی گفته است، هر گونه مذاکره و برقراری صلحی باید با مشارکت بین المللی همراه شود و واشنگتن آماده است که به جریان این مذاکرات بپیوندد.

وزیر خارجه امریکا گفته است:” ما آماده کمک کردن به تسهیل و همکاری با دولت افغانستان، طالبان و همه مردم افغانستان هستیم تا این کوشش به پیمان صلح و توافق سیاسی که پایان بخش جنگ باشد منجر گردد.”

ناتو، دفتر ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان و نماینده‌گی برخی از کشورهای خارجی در افغانستان از آتش بس سه روزه عید در این کشور استقبال کرده اند. دفتر ملل متحد گفته است که نسبت به هر زمانی دیگر به ثمر بخش بودن مذاکرات صلح باور یافته است.

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/2018/06/17/state-department/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading