بازتاب نیوز

حمله انتحاری در جلال آباد ۱۸ کشته و ۴۹ زخمی بر جای گذاشت

٨ قوس -٦٢٣ هشدار - رسانه تحقیقی

حمله زمانی رخ داد که گروهی از غیر نظامیان از یک گرد هم‌آیی که به منظور دیدار با افراد طالبان و نیروهای امنیتی در قصر شاهی، بیرون می‌شدند. در این حمله ۱۸ تن کشته شده و ۴۹ نفر دیگر زخمی اند. احتمال این که شمار کشته‌ها افزایش یابد وجود دارد.

در این گرد هم‌آیی حدود یک هزار نفر از افراد حکومتی، نیروهای امنیتی، افراد طالبان و بیشتر غیر نظامیان شرکت کرده بودند تا در مورد صلح و قطع جنگ با هم گفتگو کنند.

این حمله در چهار راهی پشتونستان در نزدیک در قصر شاهی جلال آباد و در نزدیکی دفتر والی ننگرهار رخ داده است. تمامی کشته‌ها و زخمی های این رویداد غیر نظامیان گفته شده است.

پیش از چاشت امروز گروهی از افراد طالبان، به دفتر والی ننگرهار نیز رفته بودند و با والی دیدار کردند. ابتدا گزارش شده بود که احتمالا در میان کشته و زخمی‌های این رویداد، افراد دولتی و طالبان نیز شامل باشند. اما خبرنگار هشدار در ولایت ننگرهار می‌گوید، افراد طالبان و مقام های محلی دولتی و امنیتی در داخل قصر شاهی بودند و تنها غیر نظامیان محل گرد هم آیی را ترک کرده بودند.

این حمله در روز سوم آتش طالبان در مقابل حکومت رخ داده است. حکومت افغانستان هفتۀ پیش، از تاریخ ۲۷ رمضان تا پنجم عید را آتش بس در مقابل گروه طالبان اعلام کرد. رئیس جمهور غنی به نیروهای امنیتی دستور داده بود که هیچ گونه عملیاتی بر ضد گروه طالبان انجام ندهند، اما در مقابل حملات افراد این گروه، آماده باشند.

طالبان نیز در پاسخ به این کار حکومت، سه روز عید را آتش بس اعلام کرده بودند. این گروه نیز به افراد خود دستور داده بودند که تنها به نیروهای امنیتی افغانستان حمله نکنند، اما حملات شان در مقابل نیروهای خارجی را ادامه بدهند.

طالبان در سه روز عید، هیچ گونه تحرک نظامی و تروریستی بر علیه نیروهای امنیتی افغانستان انجام نداده اند. در عوض افراد این گروه، به داخل شهرهای بزرگ و مراکز ولایات رفته و نمایش قدرت دادند.

افراد گروه طالبان از روز گذشته به این سو در جاده های شهر کابل نیز با حمل پرچم طالبان در گشت و گذار اند. آنها با شعار صلح می‌خواهیم و مرگ بر امریکا، خواستار بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان هستند.

حمله امروز در شهر جلال آباد در حالی رخ داد که روز گذشته نیز ولایت ننگرهار شاهد یک حمله خونین انتحاری بود. در حمله دیروز، بیشتر از ۲۵ تن کشته شده و نزدیک به ۶۰ نفر دیگر زخمی شدند.

حمله روز گذشته نیز در میان افراد طالبان، نیروهای امنیتی و غیر نظامیان صورت گرفت. گروه داعش مسئولیت حمله روز گذشته را به عهده گرفته بود.

گروه طالبان در واکنش به حمله روز گذشته اعلام کرد که برای جلوگیری از تکرار حملات بیشتر، به تمام نیروهای شان دستور داده است که هیچ از آنان اجازه ندارند از سنگرهای شان بیرون شده و در میان مردم بروند.

اما به نظر می‌رسد افراد این گروه در ولایت ننگرهار از این دستور رهبری گروه طالبان سر باز زده اند. زیرا امروز باز هم در میان مردم رفته و در یک گرد هم آیی اشتراک کردند. در کابل و ولایت های شمالی نیز طالبان در مراکز شهرهای بزرگ حضور دارند.

هنوز مسئولیت حمله امروز را هیچ گروهی به عهده نگرفته است. احتمال این که گروه داعش دوباره مسئولیت آن را به عهده بگیرد وجود دارد.

دولت افغانستان پس از حضور گسترده افراد طالبان در میان مردم و شهرهای بزرگ افغانستان، آتش بس چند روزه اش را به گونه یک طرفه برای مدت نامحدود تمدید کرد. رئیس جمهور غنی روز گذشته گفت، چهارم عید در مورد تمدید آتش‌بس صحبت کرده و جزئیات آن را برای مردم ارائه خواهد کرد.

امروز نیز شورای عالی صلح افغانستان خواستار تمدید آتش بس شد. این شورا در یک نشست خبری در کابل گفت، آنها با طالبان تماس های نزدیک دارند و از سه هفته به این سو، رهبران طالبان با آنها  تماس های ویدیویی نیز داشته اند.

اما در این میان آنچه واقعا هنوز در ابهام قرار دارد، صلح و ختم جنگ است. بسیاری ها بر این باور اند که حتا اگر گروه طالبان نیز به صلح بپیوندند، داعش و دیگر گروه های تروریستی همچنان زندگی را بر شهروندان افغانستان زهر خواهند ساخت.

رازق اختیاربیگ

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/2018/06/17/suicide-attack-in-jalal-abad/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading