بازتاب نیوز

رئیس شورای صلح: در سه هفته گذشته ارتباط مستقیم ویدیویی با سران طالبان داشتیم

٢٧ جوزا ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

شورای عالی امروز در کابل در یک نشست خبری، خواستار تمدید روند آتش بس از سوی دولت و گروه طالبان شد. رئیس شورای عالی صلح از اقدام دو طرف درگیر جنگ در افغانستان در سه روز عید استقبال کرد و گفت، تلاش های جدی در راه است تا طالبان را به میز گفتگوهای صلح بکشانند.

آقای خلیلی افزود، از سه هفته به این سو گفتگوهای میان اعضای شورای عالی و رهبران طالبان به صورت جدی جریان دارد و آنها از آدرس رهبری طالبان پیام های مستقیم ویدیویی دریافت کرده اند.

رئیس شورای عالی صلح گفت :” ما خواهان دوام آتش بس هستیم تا در سایه آن زمینه تبادله زندانیان دو طرف فراهم شده و فصل مذاکره و گفتگو آغاز گردد.”

آقای خلیلی افزود، شورای عالی صلح گام های خوبی برداشته اند و گام های عملی دیگر نیز در راستای صلح برداشته خواهد شد. او گفت، زمانی می توان به یک نتیجه خوب رسید که شرایط مساعدتر شود.

رئیس شواری عالی صلح خواستار تقویت روند آتش بس شد و گفت، کارهای که حکومت انجام داده است، موج گسترده صلح خواهی که میان مردم و گروه طالبان ایجاد شده است آنها را امیدوار ساخته که افغانستان می‌تواند به صلح برسد.

رئیس شورای عالی صلح گفت، دولت افغانستان و شورای عالی، صلح با عزت می‌خواهند و خواستار تسلیم شدن طالبان نیستند. برای همین اگر این گروه با پرچم های شان وارد شهر کابل و دیگر شهرهای افغانستان شده اند، مشکل نیست و باید به آنها حق داده شود. او گفت:” من باور دارم که این حق را به طالبان بدهیم که اگر از سیاست جنگی دست بردارند، ما نباید با پرچم شان مخالفت کنیم.”

خلیلی هم چنان تأکید کرد که برای رسیدن به صلح با خطر را پذیرفت و ریسک کرد. اقای خلیلی گفت:” در هیچ کشوری تا زمانی که خطر نکند و ریسک نکند، صلح در آن جا به میان نمی‌آید. نگرانی‌ها را نادیده گرفته نمی توانیم. ما در سه روز گذشته در یک وضعیت غیر جنگی قرار داریم. ما به وضعیتی جنگی نمی‌رویم و ما مطمین هستیم که وقتی به صلح برسیم جنگ تمام خواهد شد.”

رئیس شورای عالی صلح همچنان افزود گفتگوها قطعا با رهبری و مالکیت افغانها خواهد بود و امریکا و جامعه جهانی، حامی و همکاری این پروسه می‌باشند. او از رسانه‌ها نیز خواست در تأمین امنیت و تقویت پروسه صلح با شورای عالی صلح همکار باشند.

در همین حال، اکرم خپلواک رئیس دبیر خانه شورای عالی صلح نسبت به مخالفت ها با اعلام آتش بس و حضور افراد طالبان در شهرهای بزرگ افغانستان گفت، کسانی که با این پروسه بزرگ مخالفت می‌کنند، باید پاسخ سخت داده شود. او از حکومت، از مردم و از طالبان تشکر کرد که از آتش بس استقبال کرده اند.

اقای خپلواک گفت:” هیچ کسی، هیچ جریانی و هیچ کشوری از این آتش بس به اندازه مردم افغانستان سود نمی برد. خواهش ما این است که مردم در این پروسه ملی سهم بگیرند و برای آمدن صلح تلاش کنند.”

آقای خپلواک از حکومت برای تمدید آتش بس تشکر کرد و از طالبان نیز خواست که آنها همچنان آتش بس سه روزه شان تمدید کنند تا برای جنگ کنونی در افغانستان راه حل پیدا شود.

او گفت:” ما به نماینده‌گی از مردم افغانستان برای تسهیل صلح تلاش می‌کنیم. خواهش ما از طالبان این است که آتش بس را تمدید کنند و برای گفتگوهای صلح حاضر شوند.”

او از این که کشورهای دیگر جهان از این وضعیت حمایت کرده اند قدردانی کرد و گفت، خوشحالیم که جامعه جهانی و به خصوص امریکا از وضعیت پیش آمده حمایت کرده است.

آقای خپلواک به کنایه به منتقدان سیاست پیش آمده گفت:” آنهای که جنگ برای شان یک تجارت است. منبع پول است، امروز واضح ساختند که با صلح مخالف اند. کسانی که به نام صلح تجارت می‌کنند مردم آنها را هر روز بیشتر می شناسند. امیدوارم مردم متوجه شوند که این افراد به دنبال چه هستند.”

رئیس دبیر خانه شورای عالی صلح، آتش بس سه روز عید در افغانستان فوق العاده خواند و آن را نه آتش بس که صلح عنوان کرد. او گفت:”این آتش بس چیزی است که در جهان تاریخ ندارد. آتش بس ضمانت دارد و خیلی شرایط دیگر دارد. اما این آتش بس مثل صلح بود. این آتش بس نشان داده که مردم افغانستان به همدیگر باور دارند. طالبان و اردوی ملی به مراکز همدیگر با سلاح رفتند چون به همدیگر باور دارند.”

با این حال حبیبه سرابی عضو دیگر شورای عالی صلح به نماینده‌گی از زنان افغانستان و زنان عضو شورای عالی از آتش بس حمایت کرده و خواستار تمدید آن شد. بانو سرابی گفت:” به نماینده‌گی از تمام زنان افغانستان و خواهران ما که در شورای عالی صلح حضور دارند، از آتش بس فعلی حمایت می‌کنم و این رویداد را یک نوید صلح پایدار در کشور می‌دانم.”

او گفت، زنان قربانیان اصلی جنگ اند و این گروه بیشتر از هر قشر دیگر جامعه، آسیب پذیر تر اند. برای همین نیز به گونه قاطعانه از آتش بس و صلح حمایت می‌کنند.

او از طالبان خواست سلاح های شان را به زمین بگذارند و به پروسه صلح افغانستان بپیوندند. خانم سرابی همچنان به زنان افغانستان اطمنان داد که از لحظه لحظه روند صلح نظارت خواهد کرد.

هفته گذشته رئیس جمهور غنی از تاریخ ۲۷ رمضان تا پنجم عید را آتش بس یک طرفه اعلام کرد. هر چند گروه طالبان تا روز نزدیک به اول عید نیز همچنان به حملات شان ادامه داده و در روز اول آتش بس حکومت بیشتر ۶۰ سرباز امنیتی را در ولایت های مختلف کشتند، اما در سه روز عید که این گروه با دولت اعلام آتش بس کردند، هیچ اقدام نظامی از سوی این گروه انجام نشده است.

با این وجود شماری از مقام های پیشین حکومت افغانستان نسبت به این آتش بس خیلی خوش بین نیستند. امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در پست‌های شان این روند را مشکوک و خطرناک نیز توصیف کرده است و گفته، از کجا معلوم که طالبان تا حالا و با تمدید آتش بس، هزاران نفر شان را در کابل و دیگر مراکز شهرها جابجا نکرده باشند.

رازق اختیاربیگ

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/2018/06/17/afghanistan-high-peace-council/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading