بازتاب نیوز

طالبان پس از سه روز آتش بس در روزهای عید، حملات شان را شب گذشته از سر گرفتند

٢٨ جوزا ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

حدود یک ساعت پس از ختم آتش بس سه روزه میان دولت و طالبان، ولایت جنوبی هلمند، شاهد حملات سنگین جنگ‌جویان گروه طالبان بر کمربندهای امنیتی در مرکز این ولایت و ولسوالی نادعلی بود.

گزارش‌ها  همچنان نشان می‌داد که گروه طالبان، در ولوسالی الیشنگ ولایت لغمان، در ولسوالی میوند کندهار، نقاطی در ولایت فراه و همچنان در ولایت های  غزنی و ولایات شمالی افغانستان حملات خود را از سر گرفتند.

هرچند آتش بس سه روزه از سوی طالبان، امیدواری ها برای این که احتمالا افغانستان به دست کم در یک بخش به ختم جنگ نزدیک خواهد شد، رو به افزایش بود، اما به نظر می‌رسد، این جنگ را پایانی نیست مگر این که گروه‌های تروریستی با سرکوب بسیار جدی مجبور به قبول کردن آتش بس شوند.

طالبان در حالی حملات شان را از سر گرفتند که رئیس جمهور غنی برای ۱۰ روز دیگر آتش بس را تمدید کرد و قرار است امروز در مورد جزئیات تمدید آتش بس نیز صحبت کند. روز گذشته حکومت افغانستان در جلسه شورای امنیت ملی تصمیم گرفت که آتش بس را برای ۱۰ روز دیگر تمدید کند.

طالبان روز گذشته با پخش اعلامیه‌ای گفته بودند آتش بس سه روزۀ آنها در پاسخ به آتش بس دولت افغانستان نبوده و آنها به خاطر این که مردم در روزهای عید آرام زندگی داشته باشند، اقدام به این کار کرده اند.

پیش از آن نیز ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته بود که قرار نیست این گروه آتش بس شان را تمدید کنند و با ختم آتش بس سه روزه، به حملات شان بر علیه نیروهای امنیتی افغانستان آغاز خواهند کرد.

این گروه، در بیانه اش گفته است که آتش بس سه روزه، موفقیت آمیز بوده و نشان دهنده قدرت آنها است. اما دولت افغانستان برای این که نشان بدهند در آتش بس و گفتگو با طالبان صادق و جدی است، روز گذشته حدود ۴۶ عضو گروه طالبان را نیز از زندان پلچرخی آزاد کرد.

گروه طالبان در سه روز گذشته، به داخل شهرهای بزرگ افغانستان از جمله در شهر کابل آمده و با حمله پرچم شان، در جاده‌های شهر قدرت نمایی کردند.

این گروه خواستار بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان شدند و هشدار دادند تا زمانی به پروسه صلح نمی‌پیوندند که نیروهای خارجی در افغانستان باشند.

هر چند گروه طالبان در سه روز عید هیچ گونه تحرک نظامی از خود نشان ندادند، اما ولایت شرقی ننگرهار در روز دوم و سوم عید، شاهد دو حمله خونبار تروریستی و انتحاری بود که در آن کم از کم، بیشتر از پنجاه نفر کشته شده و بیشتر از ۱۰۰ نفر دیگر نیز زخم برداشتند.

شمار قابل ملاحظه‌ای افراد کشته و زخمی این رویداد، غیر نظامیان بودند. حمله روز گذشته در مرکز شهر جلال آباد، ۱۸ نفر را کشت و دست کم پنجاه تن دیگر را زخمی ساخت.

مسئولت این حملات را گروه داعش به عهده گرفتند.

هنوز معلوم نیست که دولت افغانستان در واکنش به آغاز حملات گروه طالبان چه می‌کنند. هر چند روز گذشته شورای عالی صلح افغانستان نیز خواستار تمدید آتش بس دو طرفه شد. رئیس شورای عالی صلح روز گذشته گفت، آتش بس کمک می‌کند که آنها به توافقات صلح نزدیک تر شوند، هرچند رئیس این شورا تأیید کرد که در سه هفته گذشته، پیام های ویدیویی از آدرس رهبران طالبان دریافت کرده و به گفتۀ او قدم های جدی در راستای توافقات صلح برداشته شده است.

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/2018/06/18/taliban-start-their-operation/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading