بازتاب نیوز

بی‌اعتنایی به قانون منع استفاده از دخانیات

٣٠ جوزا ١٣٩٧ سلام وطندار

مسئولان شهرداری کابل و وزارت صحت می‌گویند که قانون منع استفاده از دخانیات در مکان‌های عمومی چهار سال قبل از سوی رئیس جمهور توشیح شد، اما این قانون تاکنون عملی نشده است.

مسیح‌الله محبوب، معین شهرداری کابل امروز در مراسم بزرگداشت از روز جهانی نه به دخانیات زیر با شعار «تنباکو و امراض قلبی» می‌گوید که با وجود افزایش امراض قلبی در نتیجۀ استفاده از دخانیات، هنوز هم قانون منع استفاده از دخانیات در مکان‌های عمومی تطبیق نمی‌شود.

به گفتۀ آقای محبوب، در بند ششم، مادۀ بیست‌ودوم این قانون آمده است، کسانی که در مکان‌های عمومی از دخانیات استفاده می‌کنند، باید 300 افغانی جریمه شوند. اما اداره‌های دولتی، مکان‌های سرپوشیده، عمومی و هوتل‌ها و حتی شهروندان به این ماده هیچ اعتنایی ندارند.

شهرداری کابل می‌گوید که تطبیق قانون منع استفاده از دخانیات در مکان‌های عمومی از مناطقی چون باغ بابر، پارک شهر و باغ وحش پایتخت آغاز می‌شود.

فدامحمد پیکان، معین وزارت صحت نیز با اشاره به اقدامات اداره‌های مسئول در بخش آگاهی‌دهی به شهروندان پیرامون خطرات استفاده از دخانیات می‌گوید، با این که تمام شهروندان از ضررهای دخانیات آگاهند، اما تاکنون کسی برای محو این پدیده اقدام نکرده است.

آقای پیکان می‌گوید، یکی از راه‌های مبارزه با دخانیات، وضع تعرفه بیشتر بر واردات این مواد است که از سوی وزارت مالیه اقداماتی صورت گرفته است. به گفتۀ آقای پیکان، آمارها نشان می‌دهد که در سال 2017، 35 درصد افراد کاهل در افغانستان معتاد به سیگارند.

قانون منع استفاده از دخانیات در اماکن عمومی در 5 فصل و 22 ماده، در سال 1392 از سوی مجلس نمایندگان تصویب و سپس در سال 1393 از سوی رئیس جمهور توشیح شد.

آمارهای «اطلس جهانی تنباکو» نشان می‌دهد که سالانه 7.1 میلیون تن در سراسر جهان به دلیل مصرف یا استنشاق تنباکوی سیگار، قلیان و سایر مخدرات، جان‌شان را از دست می‌دهند. بیش از 25 درصد مصرف‌کنندگان تنباکو در نیم کرۀ شمالی زمین زندگی می‌کنند. بر بنیاد آمارها در سال 2016، 16109 مرد و 10888 زن بر اثر مصرف یا استنشاق تنباکو تنها در افغانستان تلف شده‌اند.

لینک اصلی: http://salamwatandar.com/article.aspx?a=40441&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+SalamWatandarFarsiRssFeed+%28SW+New+Farsi+Rss+%29

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading