بازتاب نیوز

دنمارک و ناروی روی ایجاد یک مرکز در کابل برای کودکان مهاجر کار می‌کنند

٣١ جوزا ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

دنمارک و ناروی روی ایجاد یک مرکز در کابل برای کودکان بدون سرپرست مهاجر افغان کار می‌کنند.

اگر این پلان دنمارک و ناروی عملی شود، کودکان افغان بدون سرپرست که درخواست‌های پناهنده‌گی‌ شان رد شده‌اند، به این مرکز در کابل برگشتانده خواهند شد.

تورکیل املند معاون وزیر عدلیه ناروی به خبرگزاری رویترز گفت، تا هنوز درین مورد توافق صورت نگرفته‌است اما به گفته وی با مقام‌های افغان دیالوگ یا گفتگوی خوب دارند.

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌های افغانستان ازین موضوع ابراز بی‌خبری می‌کند.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی این وزارت در صحبت رادیو آزادی گفت، اخراج و برگشتاندن آن عده از افغان‌ها از کشور‌های اروپایی که کمتر از هژده سال عمر دارند خلاف توافق افغانستان و اتحادیه اروپا است.

او افزود:

"کشور‌ها متعهد به کنوانسیون‌ها و میثاق‌های بین المللی استند. اخراج اطفال و پناهجویان زیر سن خلاف سندی است که ما با اتحادیه اروپا به امضأ رساندیم و خلاف کنوانسیون ۱۹۵۱ ژینو و پروتوکول ۱۹۶۷ در ارتباط به امور پناهنده‌گان است. ما امیدوار هستیم که کشور‌های میزبان این مکلفیت‌های بین المللی خود را احترام بگذارند."

معاون وزیر عدلیه ناروی گفته است می‌خواهند که یک مرکز مصئون و خوب را با سهولت‌های واقعی آموزشی در افغانستان ایجاد کنند.

او می‌گوید، تحت این پلان افغان‌های شانزده، هفده و هژده ساله به افغانستان برگشتانده خواهند شد.

تحت این پلان افغان‌های شانزده، هفده و هژده ساله به افغانستان برگشتانده خواهند شد.

وزارت مهاجرین دنمارک به جز از تائید این خبر که نخست توسط روزنامه پولیتیکین دنمارک و روزنامه افتین پوستین ناروی گزارش داده شد از تبصره بیشتر خودداری کرده است.

صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان یا یونسیف گفته است که در حال حاضر افراد که کمتر از هژده سال عمر دارند نباید به افغانستان برگشتانده شوند.

ایوار استوکیریت یک مسئول در اداره یونسیف ناروی به رویترز گفته است، وضعیت امنیتی افغانستان در یک و نیم سال گذشته بدتر شده است و این محفوظ نیست که اطفال به افغانستان برگشتانده شوند.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29307833.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading