بازتاب نیوز

​چرخ مربع انتخابات مجلس افغانستان می‌چرخد

٣١ جوزا ١٣٩٧ پایگاه خبری پیام آفتاب

اکنون از نظر زمان‌بندی فرایند این انتخابات با خاتمه یافتن روند ثبت نام رای‌دهندگان در مراکز ولایت‌ها و ولسوالی‌ها، ثبت نام از داوطلبان نامزدی برای کرسی‌های مجلس و شورای ولسوالی‌ها وارد مرحله سوم خود یعنی ثبت نام رای‌دهندگان روستاها و همچنین بررسی صلاحیت نامزدها شده‌است.

ثبت نام رای‌دهندگان مراکز ولایت‌ها و ولسوالی‌ها که از ۲۵ حمل سال جاری با مهلت یک‌ماهه آغاز شد؛ پس از نزدیکی به پایان مهلت خود به علت استقبال اندک مردم که ناشی از عامل امنیت بود از ۲۳ ثور برای مدت یک ماه دیگر تمدید شد و در نهایت این مرحله با ثبت نام بیش از شش میلیون شهروند پایان یافت.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در ۲۴ جوزا در حالی اعلام کرد که ثبت نام در مراکز ولایت‌ها و ولسوالی‌ها بصورت رسمی تمام شده‌است و دور بعدی ثبت نام در روستاها از ۱۹ جوزا آغاز و تا ۱۵ سرطان ادامه خواهد یافت که در برخی از ولایت‌ها و ولسوالی از روز نخست مراکز ثبت نام رای‌دهندگان به علت ناامنی فعال نشد.

این کمیسیون دیروز سه شنبه اعلام کرد که ارزیابی اسناد، مدارک و صلاحیت، افرادی که نامزدی خود را برای شرکت در رقابت کسب کرسی‌های مجلس و شورای ولسوالی‌ها اعلام کرده‌اند؛ آغاز شده و در گام اول مدارک نامزدان در کابل و مدارک نامزدان شورای ولسوالی‌ها در مراکز ولایت‌ها بررسی می‌شود.

فرایند برگزاری انتخابات در افغانستان تا این مرحله چرخشی پر مانع داشته‌است، موانعی مانند خطر برآمده از سوی مخالفان مسلح دولت برای مشارکت کنندگان در ثبت نام رای‌دهندگان، ابهام در صدور و تأمین مدارک هویت مستند شهروندان، شیوه و اسناد ثبت نام، تأمین امنیت مراکز ثبت نام، حملات تروریستی علیه مراکز و کارکنان آن و عدم فعالیت مراکز ثبت نام در مناطق تحت سلطه طالبان.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان نامزد کرسی مجلس باید مدرک کارشناسی و در شورای ولسوالی‌ها نیز دیپلم را با خود داشته و در ضمن متهم به جرائم جنگی و ضد بشری نباشد.

بنا بر اعلام مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تمام شرایط وضع شده در روند ارزیابی اسناد و مدارک برای تمام نامزدان یکسان تطبیق و پس از آن در هفتم تیر ماه فهرست نخست نامزدان تأیید صلاحیت شده به اطلاع عموم می‌رسد.

بر اساس آخرین گزارش کمیسیون بیش از شش هزار تن خود را برای نشستن بر کرسی مجلس و شورای ولسوالی‌ها نامزد کرده‌اند که از این جمع دو هزارو ۵۸۰ تن برای مجلس نمایندگان و چهارهزارو ۶۵۰ تن برای صندلی‌های شوراهای ولسوالیی نامزد شده‌اند که در این میان حدود ۳ هزار تن از مجموع دو آمار را بانوان تشکیل می‌دهند.

آمار کمیسیون انتخابات افغانستان نشان می‌دهد که شش میلیون و ۶۲۵ هزار تن تاکنون تمایل خود را برای رای دادن در انتخابات پیشرو ثبت کرده‌اند که از این جمع بیش از چهار میلیون تن را مردان و باقی از جمعیت بانوان هستند و البته در میان این افراد ۵۲۱ تن شهروندان سیک و هندوی افغانستان نیز دیده می‌شوند.

قانون انتخابات افغانستان یک کرسی مجلس را برای شهروندان اقلیت‌های هندو و سیک در نظر گرفته‌است که در گویش محلی آنها را اهل «هنود» می‌خوانند و آنها جداگانه باید از بین جمعیت چند صد نفری خود یک نماینده را برای مجلس معرفی کنند.

کابل پایتخت افغانستان با یک میلیون و ۳۷۰ هزار و ۶۳۷ ثبت نام رای‌دهندگان بیشترین مشارکت را برای انتخابت مهر ماه وعده کرده‌است و ولایت نورستان در شرق افغانستان با ثبت نام ۳۱ هزارو ۶۳۲ تن نیز کمترین تعداد را برای آن انتخابات خواهد داشت.

«حفیظ الله هاشمی» یکی از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان با ابراز خوشبینی در میزان مشارکت، تعداد ثبت نام کنندگان را موفقیت انتخابات دانسته ومعتقد است با پایان یافتن ثبت نام در روستاها این رقم افزایش چشم‌گیری خواهد یافت.

افغانستان فاقد آمار دقیق از جمعیت خود است، زیرا دهه هاست که به علت ناامنی سرشماری علمی و صحیح صورت نگرفته و بر اساس گمانه مقامات رسمی برای انتخابات پیشرو رقمی بیش از ۱۳ میلیون واجد شرایط رای دادن در نظر گرفته شده‌است.

همچنین کابل با ثبت نام دو هزار و ۱۵۷ نامزد برای مجلس و شوراهای ولسوالی در صدر فهرست و ولایت ارزگان با ۴۵ داوطلب در آخر فهرست نامزدهای مجلس قرار دارند.

مجلس نمایندگان افغانستان دارای ۲۴۹ کرسی است و این تعداد را متناسب با جمعیت هر ولایت تقسیم می‌کنند؛ البته فارغ از جمعیت برای هر ولایت حداقل داشتن دو کرسی قطعی است.

البته روش تقسیم این گونه است که کل جمعیت محتمل بر ۲۴۹ کرسی تقسیم می‌شود تا سهم هر ولایت مشخص گردد سپس بر اساس تخمین جمعیت هر ولایت صندلی‌ها توزیع می‌شود.

حوزه انتخابیه هر نامزد در مجلس نمایندگان افغانستان همه گسترده ولایت است یعنی کل ولایت یک حوزه انتخابیه در نظر گرفته می‌شود و حوزه‌های خرد ولسوالیی نیست.

البته احراز صلاحیت نامزدها در افغانستان محدود به بررسی همان مدارک شناسایی، تحصیلی است و واجدین شرایط یعنی نامزد نباید سابقه اعمالی خلاف موازین اساسی اسلام و کیفری داشته باشد.

البته تبلیع با اعمال زور و تهدید، تحریک حساسیت‌ها و تعصبات قومی، زبانی و مذهبی از خط قرمزهایی است که برای مراحل بعد منظور شده‌است.

حوزه امنیت پرتنش‌ترین بخش پیش روی انتخابات افغانستان است که هرگز التهاب آن به رغم نلاش هاس فراوان نیرواهی دتلوی کم نشده‌است.

حمله‌های مسلحانه ، انتحاری، بمب‌گذاری علیه مراکز ثبت نام رای‌دهندگان، تهدید شهروندانی که در انتخابات ثبت نام کرده‌اند و ترور کارکنان و مجریان انتخابات از جمله عوامل نا امنی در انتخابات افغانستان است.

جدا از سه ضلعی که چرخه فرایند انتخابات افغانستان را کند کرده‌است، مواجه کمیسیون انتخابات با افت و خیزهای قانونی برای اتخاذ تصمیم، اجرای ضوابط و عزل و نصب اعضا سبب مختل شدن گردش امور در این انتخابات می‌شود.

برای مثال رئیس‌جمهوری افغانستان، طبق قانون باید از میان افراد معرفی شده به او فردی را برای ریاست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات برگزیند که تا کنون انتخابش را اعلام نکرده‌است.

از دیگر چالش‌هایی که کمیسیون با آن روبرو است مواجه با شرایط جدید است که در قانون برای آن پیش بینی لازم نشده‌است؛ برای نمونه در ولایت غزنی از ابتدا به خاطرناامنی و اختلافات موجود در آن مراکز ثبت نام از رای‌دهندگان فعال نشد و اکنون با باید این ولایت را از چرخه انتخابات حذف کنند یا با پذیرش تأخیر در زمان‌بندی شرایط را برای انجام ثبت نام فراهم کنند.

اولی به معنای محروم کردن شهروندان غزنی از حق داشتن نماینده در مجلس است و دومی به مفهوم پذیرش بحران برآمده از تأخیر در برگزاری انتخابات است که مواجه با هر دو در قانون مسکوت مانده‌است.

البته کمیسیون انتخابات پیوسته تأیید می‌کند که طبق جدول زمان‌بندی انتخابات افغانستان را برگزار می‌کند و کشورهایی غربی هم که هزینه زیادی را در این کشور متقبل شده‌اند نیز به شدت خواستار برگزاری انتخابات سالم در زمان تعیین شده هستند و امید زیادی هست که به رغم همه این مشکلات چرخش این مرحله از تاریخ سیاسی افغانستان به سرمنزل مقصود برسد.

منبع: ایرنا

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/81236/%DA%86%D8%B1%D8%AE-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D8%B9-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C-%DA%86%D8%B1%D8%AE%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading