بازتاب نیوز

​​دور جدید همکاری‌های افغانستان و پاکستان با کشته شدن «ملا فضل‌الله»

٣١ جوزا ١٣٩٧ پایگاه خبری پیام آفتاب

پس از تأیید کشته شدن سرکرده گروه تروریستی تکفیری تحریک طالبان پاکستان در ۱۳ ژوئن (۲۳ جوزا) اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان در تماس تلفنی با جنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان دربارهٔ این رویداد به تبادل نظر پرداخت.

ملا فضل‌الله در نهایت در سال ۲۰۰۹ به دلیل عملیات ارتش پاکستان از منطقه سوات فرار کرد و به ولایت‌های نورستان و کنر در شرق افغانستان پناه برد و به فعالیت‌اش ادامه داد. او با طالبان افغانستان در شرق این کشور ارتباط نزدیک برقرار کرد.

وزارت دفاع ملی افغانستان روز جمعه ۱۵ ژوئن(۲۵ جوزا) تأیید کرد که ملا فضل‌الله رهبر تحریک طالبان پاکستان در حمله هواپیمای بی‌سرنشین آمریکایی در ولایت کنر در شرق این کشور کشته شده‌است.

گفته می‌شود ملا فضل‌الله در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به کاروان موترهای حامل اعضای بلندپایه تحریک طالبان پاکستان در ولایت کنر در افغانستان کشته شد.

با توجه به اینکه ملا فضل‌الله بلافاصله پس از سفر یک روزه اخیر جنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان به کابل به هلاکت رسید بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی پاکستان کشته شدن این عنصر تروریستی را نشانه آغاز دور جدیدی از همکاری بین پاکستان و افغانستان برای ریشه کنی تروریستی در منطقه می‌دانند.

پیش از این دولت پاکستان به دلیل بهره‌مندی سران و اعضای تحریک طالبان پاکستان از پناهگاه‌های امن در ولایت‌های مرزی در خاک افغانستان بارها نقش نیروهای آمریکایی و ارتش افغانستان را در ریشه کنی تروریسم در خاک افغانستان زیر سؤال برده بود.

دولت و ارتش پاکستان پیش از این، خواهان اقدام قاطع نیروهای آمریکایی و نیروهای نظامی افغانستان علیه تحریک طالبان پاکستان شده بود.

وقتی «حکیم الله محسود» رهبر پیشین تحریک طالبان پاکستان در ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ در نتیجه حمله هواپیماهای بدون سرنشین به منطقه قبیله‌ای وزیرستان شمالی به هلاکت رسید، ملا فضل‌الله رسماً به عنوان رهبر تحریک طالبان پاکستان تعیین شد.

براساس برخی اخبار، ملا فضل‌الله داماد صوفی محمد رهبر «تحریک نفاذ شریعت محمدی» بود که در روستای حیات دره سوات پاکستان متولد شد.

وقتی صوفی محمد، پدر خانم ملا فضل‌الله زندانی شد، او رهبری «تحریک شریعت» را در دره سوات به عهده گرفت.

نزدیکی فضل‌الله به رهبران طالبان و القاعده باعث رادیکال شدن بیشتر وی شد و به عنوانیک فرمانده بی‌رحم و ظالم شهرت یافت.

ملا فضل‌الله در سال ۲۰۰۶ از طریق یک موج اف ام در منطقه سوات پاکستان علیه برنامه واکسیناسیون و آموزش دختران صحبت می‌کرد؛ به همین دلیل به «ملا اف ام» یا «ملا رادیو» شهرت یافت.

گزارش‌هایی نیز وجود دارد که ملا فضل‌الله دستور حمله به مکاتب دخترانه و حمله به ملاله یوسفزی که در زمان کنترل ستیزه‌جویان در دره سوات پاکستان علیه آنها فعال بود را صادر کرده بود و بر اساس این اخبار، ملا فضل‌الله در حملات تروریستی به مدرسه نظامی پیشاور پاکستان که در اثر آن ۱۵۰ نفر کشته شدند و نیز حمله به دانشگاه «باچا خان» ایالت «خیبرپختونخواه» که در آن ۲۰ نفر کشته و ۶۰ نفر زخمی شدند، دست داشت.

ملا فضل‌الله از سال ۲۰۰۹ میلادی و پس از آغاز عملیات ارتش در منطقه سوات در شمال ایالت خیبرپختون خواه به همراه دیگر فرماندهای طالبان به افغانستان متواری شده بود.

سرکرده گروه طالبان پاکستان همچنین عامل اصلی کشتار ۱۴۶ تن از دانش آموزان مدرسه متعلق به ارتش پاکستان در شهر پیشاور است. این حمله در دسامبر ۲۰۱۴ به وقوع پیوست و به دنبال آن عملیات نظامی ارتش موسوم به «ضرب عضب» برای ریشه کنی طالبان در وزیرستان شمالی آغاز شد.

در خلال این عملیات بسیاری از فرماندهان تحریک طالبان پاکستان به افغانستان متواری شدند و بیشتر مناطق قبایلی و ایالت خیبرپختونخواه از وجود طالبان پاکسازی شد.

ملا فضل‌الله در سال ۲۰۰۶ میلادی که یک فرمانده گمنام طالبان پاکستان بود که به کمک گروه‌های متعدد طالبان توانست جای پای خود را در منطقه سوات در شمال اسلام‌آباد محکم کند.

نیروهای تحت فرماندهی وی تا سال ۲۰۰۹ میلادی ضمن تصرف شهر منگورا مرکز وادی سوات و دیگر مناطق در شمال ایالت خیبرپختونخواه توانست تا ۹۰ کیلومتری اسلام‌آباد پیشروی کند.

ملا فضل‌الله همچنین با راه اندازی یک ایستگاه رادیویی ضمن بیان دیدگاه‌های بشدت افراطی خود از مردم پاکستان می‌خواست برای سرنگونی دولت مرکزی در این کشور قیام کنند.

وی با الگوبرداری از اقدامات افراط گرایان تکفیری در سوریه و عراق به قتل و شکنجه مردم پرداخت به نحوی که به گفته سخنگوی ارتش پاکستان، صدها تن از مردم به بهانه‌های مختلف دستگیر و سپس در دادگاه شریعت و نمایشی به جوخه‌های آتش سپرده شدند.

هدف از این گونه اقدامات از سوی ملا فضل‌الله ایجاد ترس و وحشت در جامعه بود تا از طریق حکومت خود را تثبیت کند اما دولت وی مستعجل بود و با آغاز عملیات نظامی ارتش وی و همراهانش مجبور به فرار به خاک افغانستان شدند.

ارتش پاکستان کشته شدن ملا فضل‌الله سرکرده گروهک تروریستی تحریک طالبان را مرهمی بر زخم هزاران قربانیانی می‌داند که در حملات این گروهک تروریستی جان خود را از دست دادند.

دولت پاکستان نیز اعلام کرد کشته شدن ملا فضل‌الله خبری خوب برای مردم این کشور است.

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/81235/%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D9%85%D9%84%D8%A7-%D9%81%D8%B6%D9%84-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading