بازتاب نیوز

​رئیس اجراییه: افغانستان از جمله کشورهایی است که کم‌ترین ذخیره آبی را دارد

٣١ جوزا ١٣٩٧ پایگاه خبری پیام آفتاب

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی روز گذشته (چهار شنبه ۳۰ جوزای ۱۳۹۷) در کنفرانسی بین‌المللی با موضوع آب با عنوان «آب برای توسعه پایدار» که از سوی کشور تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

رئیس اجراییه در این کنفرانس از امام علی رحمان رئیس‌جمهور تاجیکستان به خاطر برگزاری و میزانی از این نشست مهم سپاسگزاری نمود و افزود: ما در وضعیتی قرار داریم که مشکل کمبود آب یک چالش جدی برای جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه شمرده می‌شود. تغییرات هوا، افزایش نفوس و آلودگی زیست‌محیطی از مهم‌ترین عوامل مؤثر است که مشکلات آب را بیشتر می‌سازد.

داکتر عبدالله گفت: افغانستان یکی از کشورهایی است که کم‌ترین ذخیره‌های آبی را دارد و تغییرات اقلیمی سبب آب شدن ذخیره‌های برف، خشکسالی و آلودگی آب و هوا شده‌است.

رئیس اجراییه می‌گوید: بر اساس آمارهای موجود، نفوس افغانستان تا سال ۲۰۵۰ نزدیک به دو برابر خواهد شد و مشکلات آب بیشتر از پیش به وجود خواهد آمد. برای همین ما در ریاست اجراییه یک واحد هماهنگی ایجاد کرده‌ایم تا پی‌گیر اهداف توسعهٔ پایدار باشد.

عبدالله تأکید کرد که حکومت افغانستان از برنامه‌ها و اقداماتی که به منظور کاهش چالش‌های آب در منطقه و سطح جهان اتخاذ می‌گردد، به گرمی استقبال نموده و در این راستا با کشورهای منطقه و جامعه جهانی از هیچ تلاش و همکاری دریغ نخواهیم کرد.

در این کنفرانس امام علی رحمان رئیس جهمهوری تاجیکستان نخست از حضور سران کشورهای مهمان سپاسگزاری نمود و بعد افزود: آب مایهٔ حیات است و تلاش مشترک در این زمنیه متمن حیات کره زمین و ساکنان آن می‌باشد.

رئیس‌جمهوری تاجیکستان بیان داشت: تغییرات اقلیمی، استفادهٔ بی‌رویه و عدم توجه مشترک منطقه‌ای و جهانی به مسألهٔ آب، سبب افزایش تهدیدها در این عرصه شده‌است که نیازمند همکاری‌های مشترک منطقه‌ای و جهانی است، ما در منطقه‌ای آسیای مرکزی در همکاری سازنده با کنترل ذخیره‌های آبی به پیشرفت‌های نظری در عرصهٔ چالش‌های آبی رسیده‌ایم.

روسای جمهوری ترکمنستان و جمهوری اسلامی پاکستان نیز در این کنفرانس بر محافظت از منابع آبی، جلوگیری از آلودگی آب، استفاده بهنیه و صرفه جوی از آب در سطح منطقه و جهان تأکید نموده افزودند: حل مسئله آب در گروی اقدامات جهانی است و متضمن صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی می‌باشد. آب ثروت همگانی بشریت است و باید در اختیار تمام ساکنان زمین قرار گیرد؛ لذا ضرورت به راه‌کارهای مشخص و معین دارد تا اقدامات عملی در این زمینه از سوی کشورهای منطقه و جهان صورت گیرد.

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/81233/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%85%D9%84%D9%87-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%85-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B0%D8%AE%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D8%A8%DB%8C

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading