بازتاب نیوز

به ارتش پاکستان فشار جمعی وارد کنید

١٩ سرطان ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

امروز نشست سران ناتو در بروکسل برگزار می‌شود. در این نشست روی تلاش‌هایی که هدف از آن یافتن راه ‌حل سیاسی برای جنگ افغانستان است نیز بحث خواهد شد.

سران ناتو باید این نکته را به یاد داشته باشند که یافتن راه ‌حل سیاسی بدون اعمال فشار بر رهبری طالبان و حامیان آنان ممکن نیست. در گزارش اخیر پنتاگون به صراحت آمده است که گروه طالبان از پاکستان کمک دریافت می‌کنند. معاون وزیر خارجه‌ی ایالات متحده به صراحت می‌گوید که رهبران طالبان در پاکستان زندگی می‌کنند و به همین دلیل ناتو و حکومت افغانستان نمی‎توانند بر آنان فشار مستقیم وارد کنند. با توجه به واقعیت‌هایی که وزارت‌خانه‌های دفاع و خارجه‌ی امریکا بیان می‌کنند، ‌راه ‌حل سیاسی بدون اعمال فشار بر ارتش پاکستان به دست نمی‌آید.

ارتش پاکستان باید زیر فشار شدید قرار داده شود تا دست از حمایت طالبان بردارد. این ارتش باید وادار شود تا رهبران طالبان را از قلمروش بیرون کند یا وضعیتی ایجاد کند که آنان نتوانند به جنگ ادامه دهند. پاکستان تنها محل زندگی رهبران طالبان نیست. تأسیسات آموزشی،‌ هسته‌های جلب و جذب، مراکز جمع‌آوری اعانه و مرکز سوق و اداره‌ی طالبان هم در این کشور موقعیت دارد. شهرهای بزرگ پاکستان در خدمت گروه طالبان قرار دارد. این واقعیت‌ها را استخبارات کشورهای ناتو کشف کرده‌اند. تا زمانی که اتحاد استراتیژیک رهبری طالبان و ارتش پاکستان شکسته نشود، طالبان لزومی نمی‌بینند که به مذاکره روی بیاورند.

طالبان تا زمانی که قلمرو پاکستان و منابع آن را در اختیار داشته باشند و آن‌جا برای‌شان عقبه‌ی راهبردی باشد،‌ به مذاکره با حکومت افغانستان علاقه نشان نخواهند داد. آنان منتظر روزی می‌مانند که ناتو بیرون شود. بنابراین باید زیربنای حمایتی طالبان ویران شود. ارتش پاکستان باید سیاست امنیتی هندمحور خود در قبال افغانستان را کنار بگذارد. این کشور باید به این نتیجه برسد که کابل از افغانستان نمایندگی می‌کند و گروه‌های شبه‌نظامی جهادیستی مثل طالبان مشروعیت ندارند. این وضعیت وقتی می‌آید که مجموع کشورهای عضو ناتو بر پاکستان فشار جمعی اعمال کنند. این کشورها باید وضعیتی را به وجود بیاورند که پاکستان فشار را احساس کند. تا اعمال فشار، پاکستان دست از سیاست امنیتی هندمحور در قبال افغانستان برنمی‌دارد.

اگر پاکستان به دلیل آنچه که در افغانستان انجام می‌دهد مجازات نشود، به پی‌گیری اهداف نامشروعش در منطقه ادامه می‌دهد. سیاست خشنودسازی پاکستان جواب نداد. آنان از ابتکار دیپلوماتیک اخیر امریکا و افغانستان که هدفش تمدید آتش‌بس و آغاز مذاکره میان کابل و طالبان بود،‌ استقبال واقعی و با مفهوم نکردند. آنان در موضع‌گیری‌های رسانه‌ای از موضع حکومت‌های امریکا و افغانستان استقبال کردند، ‌اما هیچ فشاری بر متحدان‌شان وارد نکردند تا آتش‌بس روزهای عید تمدید شود. آنان مانع جنگ طالبان نشدند. وقتش است که پاکستان زیر فشارهای شدید قرار بگیرد و کشورهای عضو ناتو باید فشار جمعی به ارتش پاکستان وارد کنند. فشار جمعی بر ارتش پاکستان سبب می‌شود که اسلام‌آباد انزوا و سنگینی فشار را حس کند. هزینه‌ی حمایت از طالبان برای پاکستان باید بسیار بلند برود.

کشورهای عضو ناتو باید متحدان عرب خود را هم در اعمال فشار بر پاکستان هم‌سو کنند. کشورهای غربی و عربی می‌توانند مشترکاً بر پاکستان فشار وارد کنند تا با استراتیژی جنوب آسیای قصر سفید همکاری کند. اگر پاکستانی‌ها فشار را حس نکنند، به بازی خسته‌کن خود ادامه می‌دهند و طالبان را تشویق می‌کنند که منتظر خروج ناتو باشد.

لینک اصلی: https://8am.af/enter-the-collective-pressure-on-the-pakistani-army/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading