بازتاب نیوز

علمای جهان سلام: قتل و کشتار مسلمانان ناجائز و حرام است

٢١ سرطان ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

نزدیک به ۱۰۰ عالم دینی از کشورهای مختلف اسلامی با گرد آمدن درعربستان سعودی، جنگ و قتل مسلمانان را حرام دانستند.

هیأت کشورهای اسلامی در پایان این نشست در اعلامیه‌ی از طرف‌های درگیر جنگ خواسته اند تا به جنگ علیه مردم افغانستان نه گفته و راه صلح را جستجو کنند.

نماینده‌گان اشتراک کننده در این نشست، در این اعلامیه‌ی از گروه طالبان خواسته اند، از جنگ دست کشیده و آتش بس با حکومت افغانستان را از سر گیرند.

یوسف عثیمین، دبیر کل سازمان هم‌کاری اسلامی که این اعلامیه را قرائت کرد، گفت که افغانستان یک کشور اسلامی است و مردم آن همه مسلمان هستند، بنابر این براساس نصوص قران قتل و کشتار مسلمان ناجائز و حرام است.

اشتراک کنندگان این کنفرانس هم‌چنان تاکید ورزیدند که ریختاندن خون مردم در یک کشور اسلامی گناه است و مسلمانان باید براساس احکام دینی در صلح و همزیستی مسالمت آمیز زندگی کنند.

اعضای کنفرانس علمای جهان اسلام در این نشست از تصمیم رئیس جمهور غنی  نیز حمایت کردند و از طالبان خواستند که با تفاهم جنگ را در این کشور خاتمه بخشند.

شوکه علامی، مفتی مصر که یکی از برجسته ترین اشتراک کنندگان این نشست بود، گفت که تمام علمای حاضر در این نشست همه برمصالحه تاکید می‌کنند و ما از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهیم تا به احکام دین توجه کرده و به جنگ و خونریزی در افغانستان نقطه پایان بگذارند.

حکومت افغانستان نیز از این اعلامیه مکه برای ختم جنگ در افغانستان حمایت کردند. اما طالبان بانشر خبرنامه‌ی آتش بس و گفت‌وگو های صلح با حکومت افغانستان را رد کردند. این گروه نشست علمای دین در عربستان را بخشی از سیاست‌های امریکا در افغانستان خوانده است.

طالبان در این خبرنامه‌ی خود هم‌چنان گفته اند که نشست جده یک نشست فرمایشی از جانب امریکا بوده و تمامی کسانی که در آن اشتراک کرده بودند مامورین حکومت بوده و کدام عالم مشهور و پذیرفته شده در آن حضور نداشته اند.

این نشست با تلاش‌های شورای عالی صلح افغانستان و از سوی سازمان همکاری‌های اسلامی برای دو روز در عربستان سعودی برگزار شده بود. اکرم خپلواک رئیس دبیر خانه شورای عالی صلح گفته است که این نشست به خواسته‌های مردم افغانستان برای آوردن صلح و ثبات دایمی پاسخ مثبت داده است. او افزوده است که امیدوار است اعلامیه مکه برای تأمین صلح در افغانستان موثر واقع شود.

بی بی سی نوشته است که در این نشست به برخی از خواسته‌های افغانستان اشاره نشده است. یکی از خواسته‌های هیأت افغانی تعیین یک هیأتی از میان علمای حاضر در این نشست بوده است که با طالبان به گونه مستقیم گفتگو کنند، اما در روز پایانی در بیانه به این موضوع هیچ اشاره‌ای نشده است.

در کنار این، خواست دیگر افغانستان، برگزاری نشست سران کشورهای عضو به خاطر تحکیم صلح و ثبات افغانستان بود، نیز نادیده گرفته شده است.

حکومت افغانستان نزدیک به یک سال است که برای جلب حمایت کشورهای اسلامی از ختم جنگ در افغانستان تلاش می‌کند. ماه گذشته نشست بزرگی با اشتراک نماینده‌گان دینی از کشورهای جهان اسلام در اندونیزیا برگزار شده بود که در آن نیز جنگ جاری در افغانستان ناروا خوانده شده بود و بر تلاش‌های کشورهای اسلامی برای ختم جنگ در افغانستان تأکید شده بود.

پس از نشست علمای جهان اسلام در اندونیزیا، کابل نیز شاهد نشست نزدیک به سه هزار عالم دینی از سراسر افغانستان بود که در آن فتوای بر علیه جنگ صادر شد و آتش بس سه روزه در روزهای عید نیز نتیجه پیشنهاد همین نشست بود.

رازق اختیاربیگ

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/04/21/saudi-summit/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading