بازتاب نیوز

در حمله طالبان در ولسوالی دشت ارچی کندز ۳۹ سرباز ارتش کشته شدند

٢١ سرطان ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

یک منبع ارشد امنیتی در ولایت کندز به هشدار می‌گوید، که طالبان شب گذشته حملات گسترده گروهی را بر چندین مرکز بزرگ نظامی (بیز ) نیروهای امنیتی در ولسوالی دشت ارچی انجام داده و ۳۹ سرباز امنیتی را کشته اند.

این منبع می‌گوید، در این رویداد بیشتر از ۱۰ سرباز دیگر زخمی شده اند. طالبان در حمله به این دو مرکز بزرگ نظامی، تمامی تجهیزات آن را به خود برده و بقیه مواد موجود در آن را آتش زده اند.محلی فرار کرده اند.

این حمله توسط قطعه سرخ طالبان و با استفاده از تاریکی شب انجام شده است. این فرمانده ارتش می‌گوید، قطعه سرخ طالبان یک نیروی آموزش دیده و قدرت مند که با تجهیزات مدرن و دوربین های شب بین مجهز اند و در هر جای که حمله کنند با استفاده از ترفند‌های خاص عملیاتی شان، تلفات سنگینی را به نیروهای امنیتی وارد می‌کنند.

این منبع یک فرمانده ارشد ارتش در ولایت کندز است به هشدار می‌گوید:” دیشب حوالی ساعت ۱۲ بجه، دشمن در سرتاسر جبهه ارچی کندز دست به حملات تهاجمی زدند که در نتیجه ۳۹ شهید و ۱۰ زخمی از نیروهای اردوی ملی به جا مانده است.”

این مرکز نظامی در مرز میان ولسوالی دشت ارچی و ولسوالی خواجه غار ولایت تخار است و در خاک ولایت کندز موقعیت داشت، اما سربازان حاضر در آن مربوط کندز ۶ ارتش که مصروف تأمین امنیت تخار اند، بوده اند.

سنت الله تیمور سخن‌گوی والی تخار به هشدار می‌گوید، با سقوط این مرکز نظامی، احتمال سقوط ولسوالی‌های خواجه غار، درقد، ینگی قلعه و دشت قلعه تخار بسیار بالا رفته، زیرا هیچ نیروی کمکی برای حفاظت از این ولسوالی‌ها در ولایت تخار وجود ندارند.

آقای تیمور همچنان می‌گوید که با سقوط این مرکز نظامی، تمام پاسگاه  های پولیس محلی در نزدیکی این مرکز در ولسوالی خواجه غار نیز تخلیه شده و نیروهای پولیس

اعضای شورای ولایتی کندز نیز تلفات گسترده نیروهای امنیتی را به هشدار تأیید می‌کنند و تأکید دارند که طالبان موفق شدند یک فاجعه تمام عیار را در این ولسوالی خلق کنند.

این حمله در منطقه پل مومن و پل بلول ولسوالی دشت ارچی رخ داده است و طالبان از چند روز پیش در پی تدارک این حمله بوده اند. اکنون این دو منطقه در کنترول طالبان اند و فرمانده‌ها ارتش می‌گویند طالبان با تجهیزات مجهز و دوربین های شب بین مجهز اند.

مقام‌های محلی به هشدار می‌گویند احتمال حمله طالبان به مراکز نظامی ارتش در دشت ارچی، در سفر هیأت ارشد دولتی به این ولایت که در آن فرمانده نیروهای حمایت قاطع، وزیر دفاع، وزیر داخله و شماری از نماینده‌گان سیاسی کشورهای خارجی در کابل نیز حضور داشتند، با آنها مطرح شده بود.

کندز در شمال شرق افغانستان از ولایت های به شدت ناامن است و گروه طالبان بر بیشتر از ۵۰درصد خاک این ولایت کنترل دارند. همچنان کندز تنها ولایتی است که در دوره حکومت وحدت ملی، مرکز این ولایت دوبار به دست طالبان سقوط کرده است.

در یک و نیم ماه گذشته، طالبان موفق شده اند صدها سرباز امنیتی ارتش، پولیس ملی، پولیس محل و خیزش‌های مردمی را بکشند.

محراب الدین ابراهیمی

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/04/21/taliban-attack-in-kunduz/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading