بازتاب نیوز

لغزش زمین و سرازیر شدن آب یخچال دره پیشغور در ولایت پنج‌شیر جان ۱۴ تن را گرفت

٢١ سرطان ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

مسئولان محلی در ولایت پنجشیر گفته اند که ۱۴ تن در نتیجه سرازیر شدن آب یخچال دره پیشغور ولسوالی حصه اول پنجشیر جان شان را از دست داده است.

درخبرنامه‌ی که امروز پنج‌شنبه(۲۱سرطان) ازسوی دفتر مطبوعاتی ولایت پنجشیر به نشر رسیده، آمده است که شب گذشته آب یخچال‌های طبیعی در اطراف حوض پس کندا در ارتفاعات کوه پشغور سرازیر شده است که در نتیجه ۱۰ قریه به صورت کامل از بین رفته است.

بربنیاد این خبرنامه بیش از ۱۳۰ منزل مسکونی در روستا‌های گداره، شجاع خیل، لشکری،  رئیس خیل و باغ آیا تخریب شده اند.

خبرنامه افزوده است که درنتیجه این سیلاب‌ها ۷  مسجد و آسیاب آبی نیز تخریب شده اند. به گفتۀ مسئولان ولایت پنجشیر، سرازیر شدن آب در روستاها بیش از ۱۰۰ موتر را نیز با خود برده است.

این رویداد طبیعی خسارات هنگفت به کشاورزان وارد کرده است. برخی از منابع همچنان به تلویزیون یک گفته اند که تا هنوز ۲۰ تن در این رویداد جان داده اند و ده‌ها خانواده، از خانه‌های بی‌جا شده اند.

این رویداد طبیعی در حالی سبب یک فاجعه در ولایت پنجشیر شده است و خسارات هنگفت جانی و مالی به مردم این ولایت و کشاورزان و باغداران وارد کرده است، که دو روز پیش وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی اعلام کرد که امسال در ۲۲ ولایت افغانستان مردم به خاطر خشک سالی به شدت صدمه دیده اند.

ارگ ریاست جمهوری با پخش خبرنامه‌ای گفته است که رئیس جمهور نسبت به این رانش زمین و سرازیر شدن اب یخچال‌های طبیعی، شدیدا متأثر شده است. در خبرنامه آمده است که رئیس جمهور به مسئولین ملکی و نظامی هدایت داده که به زوترین فرصت از طریق زمین و هوا، در قسمت رسانیدن مواد غذایی و سایر کمک‌های  اولیه به آسیب دیده‌گان و  نجات افرادی که در زیر آوارها گیر مانده اقدام نمایند.

رازق اختیاربیگ

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/04/21/panjshir-province/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading