بازتاب نیوز

معترضان هوادار جنرال دوستم دروازده کمیسیون انتخابات تخار را بستند

٢١ سرطان ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

معترضان خشمگینِ طرفدار حزب جنبش در ولایت تخار در واکنش به بازداشت نظام الدین قیصاری صبح امروز دروازۀ ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات این ولایت را بستند.

محمد ظاهر زاهد ریس جوانان حزب جنبش در ولایت تخار به هشدار گفت، صبح امروز معترضان دروازه‌ی کمیسیون انتخابات را بستند و تا دقایق دیگر شاهراه بدخشان را نیز می بندند. او می‌گوید، پذیرفته نشدن خواست‌های شان از سوی حکومت، مردم را به خشم آورده است.

این معترضان روز گذشته تا مقابل دروازه مقام ولایت و فرماندهی پولیس ولایت تخار راهپیمایی کردند و خیمه تحصن شان را مقابل دروازه‌های دفاتر والی و فرمانده پولیس این ولایت بر پا کردند.

یک منبع حکومتی ولایت تخار به هشدار می‌گوید، از دیروز به این‌سو والی و فرمانده پولیس تخار به دفتر شان نیامده اند و جاده‌ی ولایت نیز مسدود شده است.

در عین حال ساعتی پیش معترضان سمنگانی شاهراه کابل-مزار را بستند هشدار دادند که تا زمانی که حکومت نظام الدین قیصاری را آزاد نکرده و جنرال دوستم را به افغانستان باز نگرداند، این شاهراه را باز نخواهند کرد.

این معترضان سمنگانی به هیچ نوع وسایطی اجازه عبور از این شاهراه را نمی‌دهند. این درحالیست که روز گذشته دروازه‌ دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات، در ولایت‌های فاریاب و سرپل نیز از سوی هواداران حزب جنبش بسته شده بود.

ده روز است که هشت ولایت شمالی افغانستان شاهد اعتراضات گسترده مردمی است که برضد دولت شعار می‌دهند که عکس های رئیس جمهور غنی را به آتش می‌کشند.

این اعتراضات پس از آن در ولایت‌های مختلف شمال و شمال شرق افغانستان شروع شد که کوماندوهای ارتش در ولایت فاریاب، روز دو شنبه هفته گذشته، نظام الدین قیصاری فرمانده پولیس قیصار و نماینده ارشد جنرال دوستم، را بازداشت کرده و سپس به خانه او حمله نموده و ده‌ها نفر از افراد او را نیز بازداشت کرده و به سختی شکنجه کردند.

نظام الدین قیصاری از برجسته ترین چهره های ضد طالبان در ولایت فاریاب بود. حکومت او را متهم به شکنجه و بدرفتاری با مردم می‌کند و به همین دلیل نیز او را بازداشت کرده است، اما اعتراضات مردمی در ده روز گذشته نشان می‌دهد که نظام الدین قیصاری نه تنها که یک چهره ترسناک نبوده است، بلکه به شدت در میان مردم ولایات شمالی محبوب نیز بوده است.

محراب الدین ابراهیمی

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/04/21/protest-in-takhar-province-2/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading