بازتاب نیوز

طالبان جنگ‌جویان داعش را در منطقه سردره‌ی جوزجان محاصره کرده اند

٢١ سرطان ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

در حمله گسترده گروه طالبان مسلح بر مواضع افراد داعش در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان، برخی از پناهگاه‌ها و ساحات تحت کنترول داعش به تصرف طالبان در آمده و تنها این گروه در منطقه سردره حضور دارند که در محاصره طالبان قرار گرفته اند.

مقام‌ها و منابع محلی در ولایت جوزجان به هشدار می‌گویند، جنگ‌جویان طالبان از ولایت‌های سرپل، فاریاب، غور و حتی قندهار به ولسوالی درزاب آمده اند و از چهار روز به این‌سو حملات شان را بر داعشیان در این ولایت آغاز کرده اند.

یک منبع محلی از ولسوالی درزاب به هشدار گفت، طالبان مسلح که تعداد شان نزدیک به چهار هزار نفر می‌رسد با هشتاد نفر فدایی، مناطق آقبلاق، آقسای و بی بی مریم در ولسوالی درزاب و مناطق خانقاه و چقمه چقور در ولسوالی قوش تپه را تصرف کرده و تا پنجصد متری پایگاه اصلی داعشیان در سردره ولسوالی درزاب خود را رسانیده اند.

این منابع از وارد شدن تلفات سنگین به هردو طرف خبر می‌دهد و می گوید، ده تن از داعشیان که جنگ‌جویان ازبیکستانی نیز در میان شان بود روز گذشته در پی یک ترفند به بهانه تسلیم شدن میان طالبان رخنه کرده و با کشتن چند تن آنان، قمبرخان یکی از فرماندهان طالبان را با سه تن از افرادش دست‌گیر کرده و با خود برده اند.

بر اساس اطلاعات منابع امنیتی در ولایت جوزجان، اکنون حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر داعشی که در میان شان شهروندان خارجی این گروه نیز شامل هستند، در منطقه سردره گیرمانده اند و در برابر حملات طالبان مقاومت می‌کنند. منابع امنیتی می‌افزایند که جنگجویان ازبیکستانی داعش که سن شان بین ۶۰ تا ۶۵ سال است از تعلیم دیده‌های ماهر ارتش شوروی سابق هستند که تکتیک‌های پیشرفته جنگ را بلد اند.

طالبان به باشنده گان ولسوالی درزاب گفته اند که با بیرون راندن داعش از این ولسوالی، مکاتب را بازگشایی می‌کنند و مردم را اجازه می‌دهند که دوباره به خانه‌های شان برگردند.

در عین حال محمد رضا غفوری سخنگوی والی جوزجان می‌گوید، طالبان با تصرف بخش‌های بزرگی از ساحات تحت کنترول داعش دامنه‌ی جنگ را بر پایگاه اصلی داعش در منطقه سردره‌ای ولسوالی درزاب رسانیده اند.

او گفت، بر اساس اطلاعات منابع استخباراتی، در درگیری که از چند روز گذشته به این سو، میان این گروه ها ادامه دارد بیش از ۲۸ داعشی کشته، ۱۶ تن شان زخمی و ۹ تن دیگر شان بدست طالبان اسیر شده اند.

وی علاوه کرد، از جانب طالبان نیز ۹ تن کشته، ۱۱ تن شان زخمی و ۳ تن دیگر شان از سوی داعشیان اسیر شده است.

سخنگوی والی جوزجان می‌افزاید، از تلفات وارد شده به افراد ملکی تا هنوز اطلاعاتی در دست نیست.

پس از کشته شدن قاری حکمت فرمانده خودخوانده داعش در ولایت جوزجان، رهبری این گروه را مولوی حبیب الرحمان که باشنده ولسوالی شولگره ولایت بلخ می باشد به عهده دارد.

ولسوالی درزآب از مراکز اصلی گروه داعش در شمال افغانستان بود و زمستان سال گذشته مقام‌های محلی تأیید کردند که شماری از جنگ‌جویان خارجی این گروه از کشورهای سوریه و عراق نیز به این ولایت آمده و مصروف آموزش کودکان برای انجام حملات انتحاری هستند.

هفته پیش منابعی در حکومت افغانستان به هشدار گفته بود که قرار است حملات گسترده طالبان بر علیه داعش در ولایت فاریاب آغاز شود. آن منبع شمار جنگ‌جویان طالبان را که برای  این حمله آماده شده بودند، را بیشتر از چهار هزار نفر عنوان کرده بود.

این حمله طالبان با همکای حلقاتی در حکومت و نیروهای خارجی راه اندازی شده است و قرار است تا پاک سازی کامل ولایت جوزجان از وجود جنگ‌جویان داعش ادامه یابد.

محرال الدین ابراهیمی

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/04/21/taliban-attack-on-isis-2/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading