بازتاب نیوز

اجرای حکم پس از ده سال؛ یک جوان ایرانی ۸۰ دُره زده شد

٢١ سرطان ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که یک جوان ایرانی که یک دهه پیش بین سن ۱۴ تا ۱۵ سالگی به نوشیدن شراب متهم شده بود، روز سه‌شنبه (۱۹ سرطان) در ملأ عام دُره زده شد.

بر اساس گزارش، این حکم در میدان نیازمند کاشمر در ولایت خراسان رضوی اجرا شده است. متهم که از آن به‌نام «م.ر» یاد شده ۸۰ ضربه شلاق خورده است.

رسانه‌های محلی ایران یک عکس را منتشر نموده و نشان می‌دهد که یک مرد جوان به یک درخت بسته شده و از سوی یک مرد با چهره پوشیده در ملأ عام شلاق زده می‌شود.

دادستان عمومی کاشمر گفته است این جوان به علت نوشیدن شراب در یک نزاع دسته‌‌جمعی که منجر به قتل یک جوان ۱۷ ساله در یک مجلس عروسی در سال ۸۵ شد، بازداشت شد. سپس او در سال ۸۶ در دادگاهی به جرم نوشیدن شراب و مشارکت در نزاع، محکوم به این مجازات شده بود.

گفته می‌شود این مرد در سال ۱۳۷۰ در ایران متولد شده و در زمان حادثه ۱۴ تا ۱۵ سال سن داشته است. حکم شلاق ده سال پیش در سال ۱۳۸۶ صادر شد. سازمان عفو بین‌الملل اجرای این حکم پس از یک دهه را پرسش برانگیز خوانده است.

فلیپ لوتر، مدیر تحقیق و وکیل مدافع در خاورمیانه و شمال افریقا در سازمان عفو بین‌الملل، شرایط این پرونده را تکان‌دهنده خوانده است.

بر اساس ماده ۲۶۵ قانون مجازات ایران، هر مسلمان که شراب مصرف کند، به ۸۰ ضربه شلاق محکوم می‌شود. مقام‌های قضایی در ایران در سال ۲۰۱۸ انواع مختلف مجازات‌های بی‌رحمانه را اعمال و اجرا کرده‌اند، از جمله قطع دست دزد.

آقای لوتر با انتقاد از مقام‌های ایرانی، اجرای این حکم را وحشتناک توصیف کرده است. به گفته او، هیچ‌کس صرف نظر از سن، نباید محکوم به دُره زدن شود؛ چه این‌که یک کودک به‌خاطر مصرف شراب مورد تعقیب قرار بگیرد و محکوم به ۸۰ ضربه شلاق شود.

سازمان عفو بین‌الملل گفته است مجازات‌های فزیکی در ایران، از جمله در مورد کودکان، تکاندهنده و بی‌توجهی به حقوق بشر است. این سازمان تأکید کرده است که ایران هر چه زودتر این روند را متوقف کند.

لینک اصلی: https://yash.news/?p=18316

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading