بازتاب نیوز

عبدالله: طرفدار ماندن دوستم در ترکیه نیستم

٢١ سرطان ١٣٩٧ سلام وطندار

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی که به منظور اشتراک در اجلاس سران ناتو به بروکسل پایتخت بلژیک سفر کرده، در پاسخ به پرسش خبرنگار اعزامی سلام‌وطندار پیرامون موضع وی در قبال جنرال دوستم می‌‏گوید: «نسبت به بازگشت معاون نخست ریاست جمهوری موضع مخالف ندارم.»

به گفتۀ آقای عبدالله، اگر برای بازگشت آقای دوستم به کشور، موانع حقوقی و یا قانونی وجود دارد، باید در این زمینه به مردم توضیحات ارایه شود.

رئیس اجرایی می‌‏افزاید که موضع شخصی وی این است که «شخصیت‌های سیاسی» باید اجازۀ سفر به کشور را داشته باشند.

منابع حکومتی به گونۀ رسمی، تبعید معاون نخست ریاست جمهوری را تأیید نمی‌‏کنند. گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، در سفری به ترکیه، با آقای دوستم برای بازگشت به کشور به توافق رسیده و قرار است وی در هفتۀ آینده به کشور باز گردد.

این اظهارات در حالی است که پس از بازداشت یک فرمانده نظامی منسوب به جنرال دوستم، چندین روز است که هزاران نفر در ولایت‌های شمالی کشور دست به اعتراض زده و خواستار رهایی این فرمانده و همزمان، بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم به کشور شده‌اند.

پیش از این، «ائتلاف نجات برای افغانستان» که در صدر آن عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی و جنرال دوستم رهبر حزب جنبش اسلامی افغانستان حضور دارند، اعلان کرده بود که این ائتلاف جنرال دوستم را به کشور باز می‌گرداند.

پس از ادعای بدرفتاری جنرال دوستم و محافظانش با احمد ایشچی ـ از مخالفان سیاسی وی ـ یک سال پیش معاون نخست ریاست جمهوری به ترکیه رفت و تا کنون به کشور بازنگشته است.

لینک اصلی: http://salamwatandar.com/article.aspx?a=40940&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+SalamWatandarFarsiRssFeed+%28SW+New+Farsi+Rss+%29

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading