بازتاب نیوز

توافق ناتو برای حمایت از افغانستان تا سال ۲۰۲۴

٢١ سرطان ١٣٩٧ خبرگزاری افق

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی در بروکسل گفته است که روز گذشته روی جزییات کمک‌های ناتو تا سال ۲۰۲۴ به نیروهای امنیتی افغانستان، صحبت شده و تصمیم نهایی امروز اعلام خواهد شد.

آقای عبدالله، در بروکسل به خبرنگاران گفته است که روی جزییات کمک‌های کشورهای عضو سازمان ناتو در میان سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ میلادی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، روز گذشته، صحبت شده است.

وی افزوده که امروز پنج‌شنبه (۲۱ سرطان) یک نشست دیگر میان رییس جمهور غنی و ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی ناتو برگزار خواهد شد.

این درحالی است که حکومت افغانستان به جامعه جهانی تعهد سپرده بود تا سال ۲۰۲۴ بخش بیشتر مصارف نیروهای امنیتی را از عایدات داخلی تهیه کند.

رییس اجرایی کشور گفته، هرچند حکومت وحدت ملی برای این کار تلاش کرده است اما ادامه‌ی کمک‌های مالی و مشورتی به سکتور امنیتی، تجهیز نیروهای هوایی و قوای خاص امنیتی افغانستان امر مهم و الزامی پنداشته می‌شود.

درهمین حال ناتو نیز با پخش خبرنامه‌ای گفته است که کمک‌های این سازمان در چهارچوب ماموریت حمایت قاطع در افغانستان ادامه خواهد یافت و از پروسه صلح در این کشور نیز حمایت می‌کند.

در اعلامیه مطبوعاتی ۷۹ ماده‌یی نشست ناتو در بروکسل، ماده ۵۳ آن به حمایت‌ از افغانستان اختصاص یافته و درآن، آمده است که حمایت‌های مالی ناتو از نیروهای افغان تا ۲۰۲۴ ادامه خواهد یافت.

همچنان ناتو از دولت‌های تاثیرگذار در منطقه، مانند روسیه، ایران و پاکستان خواسته است که برای تامین امنیت و ثبات در افغانستان تلاش کنند و از پروسه صلح حکومت با گروه طالبان حمایت کنند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری میهمان روز دوم این نشست بود و دبیرکل ناتو نیز پیشتر وعده داده بود که در نشست جاری توافق لازم برای تامین امنیت افغانستان تا سال ۲۰۲۴ میلادی حاصل شود.

در جریان مذاکرات سران ناتو در بروکسل، بریتانیا متعهد شد تا با افزودن ۴۴۰ تن به نیروهای نظامی مستقر خود در افغانستان، مجموع شمار نیروهای فعال خود در جنگ افغانستان را به یکهزار و صد نفر افزایش دهد.

ایالات متحده نیز اعلام کرد که نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان را ۳ هزار نفر افزایش می‌دهد و مجموع تعداد آنها را به ۱۵ هزار نفر می‌رساند

رییس‌جمهور غنی، امروز ساعت ۷ شام به وقت افغانستان در نشست ناتو، در مورد دست آوردهای حکومت وحدت ملی سخنرانی خواهد کرد.

در این نشست سران ناتو که در بروکسل، پایتخت بلجیم برگزار شده است، سران حکومت وحدت ملی هردو حاضر شده‌ اند تا از دست‌آوردهای حکومت وحدت ملی به دولت‌های حامی افغانستان گزارش ارایه کنند. آنان تلاش دارند تا توجه بیش‌تر جامعه‌ی بین‌المللی را برای ثبات و توسعه در کشور جلب کنند.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/87393

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading