بازتاب نیوز

خوشبینی پادشاه عربستان سعودی در مورد صلح در افغانستان

٢١ سرطان ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

پادشاه عربستان سعودی ابراز امیدواری کرده است که نشست عالمان جهان اسلام، صفحه تازه‌یی برای رسیدن مردم افغانستان به صلح و ثبات باز کند.

برای نخستین بار عالمان جهان اسلام در نشستی در جوار کعبه شریف؛ قبله مسلمانان موقف شان را در پیوند به جنگ کنونی در افغانستان اعلام کردند.

این عالمان دین در اعلامیه پایانی نشست شان، جنگ در افغانستان را ناروا و کشتار مردم را در این کشور را حرام اعلام کردند و از طالبان و دولت افغانستان خواستند که وارد گفت‌وگوهای صلح شوند.

پادشاه عربستان سعودی هم پس از پایان نشست عالمان جهان اسلام درباره صلح و امنیت در افغانستان با عالمان شرکت کننده در این نشست دیدار کرده است.

ملک سلمان گفته است که عالمان دین می‌توانند نقش بسیار مهم در صلح و امنیت در کشورهای اسلامی داشته باشند.

پادشاه عربستان سعودی گفت: "هیچ کس دیگری بیشتر از شما شایسته نیست که به اسلام و مسلمانان خدمت کند. واژه‌های خود را متحد کنید و جنگ و بحران را ریشه کن کرده و افراط‌گرایی و هراس افگنی را از جهان اسلام پاک کنید. ما امروز بسیار خوشبین استیم که تلاش‌های شما برای باز کردن یک صفحه جدید در افغانستان، برای رسیدن مردم افغانستان به آرمان‌های شان که امنیت و ثبات است، منجر شود. این کار نیازمند گفتگو، مصالحه و تحمل است که دین اسلام آن را توصیه می کند."

اعلامیه پایانی نشست عالمان جهان اسلام در عربستان و ناروا دانستن جنگ جاری در کشور با استقبال حکومت افغانستان و شورای عالی صلح روبرو شده است.

همزمان عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت می‌گوید که برای نخستین بار عالمان جهان اسلام چنین موقف واضح در پیوند به جنگ افغانستان گرفته و گروه طالبان دیگر هیچ دلیل شرعی برای ادامه جنگ ندارد.

شورای عالی صلح هم ابراز امیدواری می‌کند که طالبان به خواست عالمان جهان اسلام پاسخ مثبت بدهد.

اما گروه طالبان در اعلامیه‌یی این نشست را طرح و برنامه‌ی امریکا دانسته و بر ادامه‌ی آنچه جهاد برضد اشغال امریکا می‌خواند، تاکید کرده است.

گروه طالبان در اعلامیه‌ی شان افزوده است که در نشست عربستان هیچ عالم نامدار و معتبر افغانستان، منطقه و جهان اسلام حضور نداشته و بیشتر اشتراک کنندگان ماموران رسمی دولت ها بوده اند.

طالبان اعلام کرده است که این نشست از سوی امریکا طرح و برنامه ریزی شده بود و این گروه همچنان به نبرد ادامه خواهد داد.

شماری از عالمان دین در داخل کشور هم جنگ جاری را حرام می گویند و از طالبان می خواهند که به کشتار مردم پایان دهند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/35115-2018-07-12-12-44-07

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading