بازتاب نیوز

خلوت‌گر: از ابتدای امسال تا حالا ۵۸ قضیه خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است

٢١ سرطان ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرائی نی، نهاد حامی خبرنگاران آزاد افغانستان می‌گوید که در سال روان خورشیدی، میزان خشونت علیه خبرنگاران درافغانستان افزایش یافته است.

آقای خلوتگر که امروز چهارشنبه(۲۱سرطان) در یک نشست خبری درکابل صحبت می‌کرد، گفت که بی‌توجهی حکومت در برابر خبرنگاران سبب شده است که برخوردهای خشونت آمیز علیه آنان افزایش یابد. به گفته‌ی آقای خلوتگر، از آغاز سال روان تاکنون ۵۸ قضیه خشونت علیه خبرنگاران در این نهاد ثبت شده است.

رئیس اجرائی نی هم‌چنان گفت که، امسال در مقایسه با سال گذشته قتل خبرنگاران ۱۳ درصد افزایش یافته است و بر بنیاد تحقیق این نهاد، لت و کوب خبرنگاران ۱۳ درصد و تهدید خبرنگاران ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

آقای خلوتگر در نشست امروز تاکید کرد که ادامه‌ی قانون شکنی مسئولان دولتی، ناامنی‌ها در سراسر کشور و عدم بررسی قضیه‌های خشونت با خبرنگاران از سوی نهادهای عدلی وقضائی از مهم‌ترین عواملی اند که خشونت علیه خبرنگاران افزایش یافته است.

به باور او اگر حکومت امنیت جانی خبرنگاران را تأمین نکند و خشونت علیه آنها افزایش یابد، آزادی بیان صدمه دیده و نقش رسانه‌ها در پوشش پروسه انتخابات نیز کم‌رنگ خواهد شد.

آقای خلوتگر هم‌چنان گفت که یک شمار از رسانه‌ها نیز در پرداخت معاش کارمندان خود نیز تعلل کرده اند که این مسئله هم سبب شده خبرنگاران دل‌چسپی شان را نسبت به کار از دست بدهند.

خلوتگر از حکومت افغانستان خواست قضایای خشونت علیه خبرنگاران را به گونه جدی بررسی کند و به هیج گروهی اجازه ندهد، خبرنگاران را مورد ضر وشتم قرار دهد.

نی یا نهاد حامی رسانه‌های آزاد افغانستان درحالی از افزایش قضایای خشونت علیه خبرنگاران خبرداده است که امسال تنها در حمله انتحاری گروه داعش در شش درک کابل، ۹ خبرنگار و تصویر بردار کشته شدند و ۷ خبرنگار و تصویر بردار دیگر زخم برداشته اند.

رازق اختیاربیگ

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/04/21/mujeb-khelwatgar-2/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading