بازتاب نیوز

اسدالله اسدی یک دیپلومات ایرانی در جرمنی دستگیر شده‌است!

٢١ سرطان ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

سارنوالان جرمنی می‌گویند، یک دیپلومات ایرانی که در اتریش مستقر است به تاریخ اول جولای در جنوب جرمنی دستگیر شد.

اسدالله اسدی دیپلومات ایرانی که در جرمنی دستگیر شده‌است در مورد این که طراح اصلی حمله بالای یک گردهمایی مخالفان در تبعید رژیم ایران در فرانسه بوده است، مورد شک قرار دارد.

سارنوالان جرمنی یازدهم جولای گفتند، اسدالله اسدی که چهل و شش سال دارد و در اتریش مستقر است، به تاریخ اول جولای در ایالت باواریا (Bavaria) در جنوب جرمنی دستگیر شد و در توقیف مقامات این کشور قرار دارد.

حسین علی زاده یک دیپلومات سابق ایران این حرکت حکومت جرمنی را خلاف عرف دیپلوماتیک دانسته، به رادیو آزادی گفت:

"دیپلومات‌ها گذشته از این‌که متعلق به چه کشوری هستند از مصئونیت دپیلوماتیک برخوردار اند. نهایتاً اگر اعلام جرم علیه یک دیپلومات شود، او را به حیث یک عنصر نامطلوب از کشور محل اقامت اخراج می‌کنند. اما به هیچ وجه، در هیچ جای دنیا، هیچ قانونی وجود ندارد که دیپلومات دستگیر شود."

سارنوالان جرمنی می‌گویند، گمان برده می‌شود که اسدالله اسدی یک وسیله حاوی ۵۰۰ گرام مواد انفجاری را در اختیار زوجی قرار داده که در بلجیم زنده‌گی می کنند و به آنها وظیفه سپرده شده بود تا یک حمله تروریستی را انجام دهند.

نیروهای خاص بلجیم این زوج را در داخل موتر آنها در نزدیک شهر بروکسل، دستگیر کردند.

نیروهای خاص بلجیم این زوج را در داخل موتر آنها در نزدیک شهر بروکسل، دستگیر کردند.

پرویز دستمالچی فعال سیاسی و کارشناس سیاسی ایرانی که بیست و شش سال قبل از حمله تروریستی در رستوران میکانوس در شهر برلین که رژیم اسلامی ایران به آن محکوم شد، جان به سلامت برده است با اشاره به دستگیری اسدالله اسدی به رادیو آزادی گفت:

"اگر این اتهام ثابت شود، ما از آن می توانیم نتیجه گیری کنم که جمهوری اسلامی ایران در شرایط سخت کنونی که قرار دارد، دوباره می خواست فعالیت را در رابطه با از بین بردن مخالفانش در اروپا شروع بکند. این امر عملاً دوباره تعرض به حق حاکمیت کشورهای اتحادیه اروپاست و مسلماً با عکس العمل های بسیار شدید دول اروپایی مواجه خواهد شد."

به گفته سارنوالان جرمنی این گروه پلان داشتند تا بالای یک راهپیمایی در نزدیک شهر پاریس مرکز فرانسه حمله کنند که در آن حدود ۲۵ هزار مخالف رژیم ایران اشتراک داشتند.

ایران اتهامات بالای اسدالله اسدی دیپلومات این کشور را رد کرده و اعتراض این کشور را در مورد رویداد، چهار جولای به سفرای کشورهای بلجیم، فرانسه و جرمنی در تهران ابراز کرده است.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29359435.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading