بازتاب نیوز

انتخابات در کشاکش تنش‌ها میان حکومت و هواداران جنرال دوستم؛ کمیسیون انتخابات برای تعویق برگزاری انتخابات آمادگی می‌گیرد!

٢١ سرطان ١٣٩٧ خبرنامه

چالش‌های کمیسیون مستقل انتخابات در دو روز اخیر با بسته شدن دفاتر ولایتی این کمیسیون در ولایات فاریاب، سرپل، جوزجان، تخار و سمنگان از سوی معترضین هوادار عبدالرشید دوستم بیشتر شده است. حال کمیسیون مستقل انتخابات باوجود نگرانی‌ها در مورد برگزار نشدن انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها در زمان اعلام شده، می‌گوید که اگر مشکلات حل نشود، انتخابات را بر اساس قانون، چهار ماه به تعویق می‌اندازد. این در حالی است که معترضان شمال پافشاری دارند که دفاتر انتخاباتی بیشتری را خواهند بست.

برخی از کارشناسان انتخاباتی امروز پنج‌شنبه (۲۱ سرطان) به خبرنامه گفته‌اند که اوضاع جاری افغانستان نشان‌می‌دهد که ممکن است انتخابات پارلمانی پیش‌ رو، در زمان تعیین‌شده آن دایر نشود.

به گفته برنا صالحی، کارشناس مسایل انتخاباتی، هیچ‌گونه اراده سیاسی و امنیتی برای برگزاری انتخابات پارلمانی پیش رو وجود ندارد. به گفته او، بسته بودن شماری از دفاتر ساحوی و مراکز انتخاباتی مشکل تخنیکی است، اما چالش اصلی برگزار نشدن انتخابات در تاریخ اعلام شده است.

او می‌گوید: با وجود بی‌علاقگی مردم به حکومت و فاصله عمیقی که بین حکومت و مردم ایجاد شده و همچنین رفتارهای لجوج رییس جمهوری، پروسه انتخابات پارلمانی چگونه می‌تواند به سلامت دایر شود؟

طرح تعویق چهارماهه برگزاری انتخابات

در همین حال کمیسیون مستقل انتخابات نیز می‌گوید، بسته بودن دفاتر ساحوی و مراکز، کمیسیون را نگران کرده و اگر این نگرانی‌ها حل نشود، بر اساس قانون، انتخابات پارلمانی پیش رو چهار ماه به تعویق می‌افتد.

حفیظ‌الله هاشمی، منشی و سخنگوی کمیسیون انتخابات می‌گوید: زمانی که برخی از ساحات انتخاباتی با مشکل مواجه می‌شود و چالش‌های آن حل نشود، قانون در این مورد پیش‌بینی‌های را انجام داده است.

به گفته او، در چنین شرایطی، کمیسیون مسأله تعویق انتخابات را به شورای امنیت ملی پیش‌نهاد می‌کند و در کمیته‌ای با حضور ریاست جمهوری، رییس ستره محکمه و سایر ارگان‌ها با صلاحیت، تصمیم گرفته خواهد شد که انتخابات برای چهار ماه دیگر به تعویق بیفتد.

احتمال تحریم انتخاباتی شمال

بسته شدن ۵ دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایات فاریاب، سرپل، جوزجان، تخار و سمنگان، این نگرانی را خلق کرده که ممکن است انتخابات در حوزه شمال افغانستان به کلی با تحریم مواجه شود.

بشیراحمد ته‌ینج، عضو مجلس نمایندگان افغانستان و سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان به رهبری جنرال دوستم، در مصاحبه با خبرنامه، از بسته شدن تعداد بیشتری از دفاتر ساحوی کمیسیون انتخابات در شمال کشور خبرداد.

او می‌گوید: «اگر حکومت به خواسته‌های ما توجه نکند، ما نه تنها در شمال کشور دفاتر کمیسیون انتخابات را می‌بندیم، که تمامی ادارات دولتی را نیز فلج خواهیم کرد».

خواست معترضین بازگشت جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان از ترکیه و همچنین آزادی بی‌قید و شرط نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین پولیس شهرستان قیصار ولایت فاریاب و آوردن اصلاحات در ادارات دولتی است.

چند روز است که اعتراضات در شمال افغانستان به دنبال دستگیر شدن نظام‌الدین قیصاری، نماینده جنرال دوستم در ولایت فاریاب بالاگرفته است. تظاهرات‌کنندگان به دنبال بستن مسیرهای بندر آقینه، حیرتان و شیرخان بندر، دفاتر ساحوی کمیسیون انتخابات در فاریاب و سرپل و هم‌چنین تخار، جوزجان و سمنگان را پلمپ نمودند.

بشیر احمد تینج از نمایندگانی بود که خواهان استیضاح مسولان امنیتی شد

بن‌بست لاینحل انتخاباتی در غزنی

قبل از این، دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات در ولایت غزنی نیز به دلایل سیاسی بسته شده بود. کمیسیون انتخابات پس از ماه‌ها بسته ماندن دروازه این کمیسیون در این ولایت، انتخابات در غزنی را به شکل حوزه‌ای اعلام کرد و گفت که انتخابات در این ولایت در سه حوزه دایر می‌شود.

اما اعتراض‌ها در برابر حوزه‌ای شدن انتخابات در غزنی، در صحن علنی مجلس نمایندگان افغانستان و در بیرون از آن بسیار گسترده بوده و پافشاری کمیسیون بر عملی کردن این تصمیم غیرقانونی، می‌تواند برگزاری انتخابات در غزنی را نیز به تعویق بیاندازد. به هرحال بن‌بست انتخاباتی در غزنی نیز ادامه دارد و کمیسیون انتخابات صلاحیت خاتمه آن را ندارد.

گرچند کمیسیون انتخابات گفته بود، اوایل هفته جاری آخرین تصمیم خود را در مورد غزنی اعلام می‌کند، اما امروز کمیسیون به خبرنامه گفت که راه‌حل چالش غزنی را در هفته آینده اعلام خواهد کرد.

بسته‌بودن دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات در هلمند

در هلمند نیز دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات بسته است. دفتر ساحوی این ولایت بر سر شهرستان نومش که هزاره‌نشین است، بسته شده است. چندی پیش برخی از نمایندگان پشتون‌تبار در مجلس نمایندگان افغانستان اعتراض کرده بودند که نباید رأی شهرستان نومیش برای هلمند حساب شود و مردم این شهرستان باید به نامزدان انتخابات پارلمانی در دایکندی رأی بدهند.

این درحالی است که پیش از بسته شدن ۷ دفتر ساحوی کمیسیون انتخاباتی در ولایت‌های غزنی، هلمند، سمنگان، فاریاب، تخار، سرپل و جوزجان، ۱۱۰۰ مرکز انتخاباتی نیز به دلیل نبود کارمند و تهدیدات بلند امنیتی، بسته مانده‌اند.

لینک اصلی: http://khabarnama.net/blog/2018/07/12/upcoming-election-conflict-tensions-between-government-and-general-dostom-supporters/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرنامه

آخرین خبر ها:

Loading