بازتاب نیوز

تعهد امریکا به کمک در بخش خصوصی افغانستان

٢١ سرطان ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

سفیر امریکا در کابل در نشست مقدماتی نمایشگاه مشترک کابل و دهلی، گفت که امریکا در کنار کمک های نظامی، به همکاری‌هایش در بخش‌های گوناگون، به ویژه بخش خصوصی ادامه می‌دهد.

دومین نمایشگاهی که در آن بازرگانان از افغانستان و هند در بازار مشترکی، کالای‌شان را به نمایش گذاشتند امروز پنجشنبه برگزار شد.

در این نشست، جان بس، سفیر امریکا در کابل گفت: "ما می‌دانیم که به‌خاطر آینده‌ی بهتر افغانستان، این کشور به ایجاد یک وضعیت بهتر نیاز دارد که در پرتو آن رشد اقتصادی به وجود آمده و بخش خصوصی پیشرفت‌های چشم‌گیر داشته باشد. ما در کنار کمک به بخش‌های امنیتی، کمک‌های بزرگ و جامعی در تقویت بخش خصوصی نیز خواهیم داشت."

لورن استورد رییس دفتر اقتصاد اداره‌ی انکشاف ایالات متحده امریکا نیز در این نشست در سخنرانی اش گفت که در نمایشگاه پیشرو، این اداره برنامه‌های تازه در نظر گرفته‌ و این‌بار بخش‌های صحت، آموزش و پرورش، انرژی، معادن و بخش‌های دیگر به نمایش گذاشته خواهد شد.

این در حالی است که بخش های یاد شده در سال گذشته، در نظر گرفته نشده بود.

در این نشست، الهه شاهین رییس اداره‌ی انکشاف صادرات کشور از گسترش ارتباط بازرگانی با هندوستان ابراز خوش‌بینی کرده افزود: "نمایشگاه سال گذشته نشان داد که دو کشور می‌توانند با هم ارتباط بازرگانی خوب داشته باشند و مبادله‌ی بازرگانی که توسط این نمایشگاه‌ها صورت گرفته است، ارزشش به ۲۵۰میلیون دالر امریکایی می‌رسد. هم‌اکنون مبادله‌ی بازرگانی افغانستان و هندوستان به ۸۰۰ملیون دالر می‌رسد"

در این نشست عادله راز معین وزارت امور خارجه گفت: "حکومت وحدت‌ملی برای رسیدن به خودکفایی در بخش‌های گونه‌گون به ویژه بخش خصوصی متعهد است و ما می‌دانیم که این خودکفایی بدون بخش خصوصی صورت گرفته نمی‌تواند."

در کنار برگزاری این نمایشگاه، اما هندوستان از ایجاد دهلیزهای هوایی برای گسترش داد و ستد میان کابل و دهلی نو خوشبین است.

چوهو آپا نماینده سفارت هندوستان در کابل گفت: "در سال روان، پیشرفت‌های زیادی در راستای توسعه‌ی روابط بازرگانی با افغانستان به وجود آمده است. آن‌چه که ما نسبت به آن خیلی خوش‌بین هستیم؛ ما از ایجاد دهلیزهای هوایی میان ما و افغانستان، خرسندیم. "

هندوستان یکی از کشورهای هم‌پیمان افغانستان به شمار می‌رود که در هفده سال پسین، ملیون‌ها دالر را در بخش‌های زیربنایی در کشور هزینه کرده است.

از این میان، تلاش‌هایی نیز وجود دارد که کابل و دهلی نو بتوانند داد وستدشان را از راه بندر چابهار افزایش دهند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/35117-2018-07-12-14-29-33

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading