بازتاب نیوز

بازگشت قریب الوقوع جنرال دوستم به افغانستان

٢١ سرطان ١٣٩٧ خبرگزاری آریانا نیوز

آریانانیوز: بنابر گزارش منابع معتبر در ارگ جنرال دوستم هفته آینده به افغانستان بر می گردد…

این منابع معتبر در ارگ ریاست جمهوری به بی بی سی گفته اند که توافق برای برگشت آقای دوستم به کابل در سفر سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری به ترکیه صورت گرفت.

آقای دانش در جریان هفته جاری برای اشتراک در مراسم تحلیف رییس جمهوری ترکیه به آنکارا رفت و گفته می‌شود که در چند روز گذشته چندین بار با آقای دوستم دیدار داشته است.

دفتر آقای دانش پیشتر اعلام کرد که در این دیدارها دو طرف درباره اوضاع جاری کشور، ضرورت تحکیم روند صلح و تفاهم ملی، نیاز به وحدت و همسویی اقوام و حل مسایل مختلف از طریق گفتگوهای مستقیم و سازنده تاکید کردند.

براساس معلومات دفتر آقای دانش؛ در این دیدارها، آقای دانش حضور معاون اول ریاست جمهوری را در داخل کشور من‌حیث یک شخصیت کلان و تأثیر گذار ملی، یک ضرورت و گام مؤثر در جهت تحكيم روند تفاهم ملی، پيشرفت پروسه صلح، برگزاری انتخابات و استحكام وحدت ملی عنوان کرده است.

جنرال دوستم نیز در این دیدارها گفته که حل مشكلات كشور و تحكيم وحدت در اين شرايط حساس، نيازمند وسعت نظر، سعهء صدر و از خود گذری است. وی ابراز اميدواری کرده كه مشكلات كشور در فضای اعتماد، همكاری متقابل و هم ديگر پذيری بزودی حل و فصل گردد.

منابع دفتر ریاست جمهوری گفته اند که در جلسات معاونان آقای غنی، دو طرف درباره جزئیات و زمان برگشت آقای دوستم به توافق رسیده و شرایطی نیز از طرف آقای دوستم مطرح شده است.

به گفته این منابع، توافق برگشت آقای دوستم نهایی و توسط طرفین امضا شده است.

هنوز جزییات این توافق نشر نشده است.

آقای دوستم زمانی به افغانستان بر می‌گردد که اعتراض هواداران او در ولایات در حمایت از برگشتش افزایش یافته است. در تازه ترین مورد از این اعتراض‌ها، معترضان دفاتر کمسیون انتخابات را در ولایات فاریاب، سرپل، جوزجان و تخار بستند.

تنش اخیر میان هواداران آقای دوستم و حکومت وحدت ملی بعد از آن افزایش یافت که نیروهای دولتی نظام الدین قیصاری را یازده روز قبل بازداشت کردند. در پی آن، تظاهرات اعتراضی علیه آقای غنی در ولایات شمالی به هدف رهایی آقای قیصاری و بازگشت جنرال دوستم برگزار شد.

آقای قیصاری قوماندان نیروهای خیزش مردمی علیه گروه‌ طالبان در ولایت فاریاب و نماینده خاص جنرال عبدالرشید دوستم است که بازداشت او با موجی از اعتراض‌ها روبرو شده و از 10 روز بدین سو هزاران نفر در ولایات شمالی کشور با راه اندازی تظاهرات گسترده ضد حکومتی خواهان رهایی قیصاری و بازگشت جنرال دوستم شده‌اند.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/امام-علی-ع-اسوه-ی-شهامت-5.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading