بازتاب نیوز

هیاتی بررسی‌هایش را در مورد رویداد اخیر پنجشیر آغاز کرده است

٢٢ سرطان ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

هیاتی از وزارت انرژی و آب افغانستان بررسی‌هایش را درباره‌ی رویداد رانش کوه و سرازیر شدن سیلاب‌ها در ولایت پنجشیر آغاز کرده است.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت گفته است که این هیات با استفاده از چرخبال‌ها، عامل رویداد را بررسی می‌کند تا از وقوع رویدادهای بعدی جلوگیری شود.

بر بنیاد آمار اداره‌ی ملی مبارزه با حوادث طبیعی، در این رویداد بیش‌تر از دوصد خانه به گونه‌ی کلی ویران شده است.

در پی رانش کوه و شکسته شدن دیوار حوض طبیعی"پیشکندا" در ولسوالی خنج ولایت پنجشیر، که منجر به ویرانی صدها خانه و همچنین قربانی شدن چندین تن شد، رییس اجرایی از نهاد های مسوول خواسته است که برای رسیدگی به آسیب دیدگان، اقدام های جدی کنند.

وزارت‌های داخله و دفاع، ریاست امنیت ملی و اداره مبارزه با حوادث طبیعی برای نجات مردم و کمک به آسیب‌دیدگان دست به کار شده‌اند.

تا هنوز شمار دقیق قربانیان این رویداد طبیعی مشخص نیست.

محمد امین صدیقی، معاون والی پنجشیر بار رد گزارش‌هایی در مورد افزایش آمار قربانیان، گفت که شش تن شامل دو خانم جان باخته‌اند و از سرنوشت شماری از مسافران نیز خبری نیست.

در این رویداد خسارات هنگفت مالی نیز به روستانشینان مسیر دریا در روستای پیشغور رسیده است. بیش از ۲۲۰ خانه به گونه‌ی کامل تخریب شده و نزدیک به ۵۰۰خانه دیگر نیز خسارات نسبی دیده است.

محمد اسلم سیاس، معاون اداره مبارزه با حوادث طبیعی گفت کهبه آسیب دیدگانی که خانه های‌شان را از دست داده‌اند کمک‌های غذایی، درمانگاه‌های سیار و لباس فرستاده شده است و بررسی‌ها در باره اسکان آنان جریان دارد.

مسوولان دولتی اطمینان می‌دهند خطر بزرگِی که مسیر دریا بسته شده بود و امکان تخریب روستاهای مسیر دریا می رفت، حالا برطرف شده است.

بر اساس ارزیابی‌های مسوولان محلی پنجشیر، در این رویداد ده‌ها جریب زمین کشاورزی باشنده‌های نزدیک محل، زیر انبار سنگ و آب شده‌اند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/35121-2018-07-13-07-58-27

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading