بازتاب نیوز

معترضان دروازه مقام‌ ولایت‌ جوزجان و کمیسیون انتخابات بلخ را بستند

٢٢ سرطان ١٣٩٧ صدای آمریکا

شماری از هواداران حزب جنبش اسلامی، امروز جمعه، ۲۲ سرطان،۱۳۹۷، دروزاۀ مقام‌ ولایت جوزجان و کمیسیون انتخابات را در ولایت بلخ را بستند.

از یازده روز به دینسو، هزاران تن از هواداران حزب‌ جنبش اسلامی، طی اعتراضاتی خواستار برگشت جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان از ترکیه و رهایی نظام الدین قیصاری اند.

امروز نیز صدها تن از هواداران حزب جنبش اسلامی در شماری از ولایات شمالی افغانستان، مظاهرات شان را ادامه دادند.

فضل احمد حیاتی، رئیس دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در بلخ به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت": صبح امروز اعتراض کنندگان، دروازه این کمیسیون را بستند و از فعالیت آن جلوگیری کردند".

در جریان اعتراضات هواداران حزب جنبش اسلامی، امروز برخی از جاده‌ها، بندر تجارتی حیرتان دربلخ، بندر آقینه در فاریاب و بندر شیرخان در کندز بروی رفت وآمد، مسدود شده است.

ازسویی هم جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب به رادیوآشنا_صدای امریکا گفت که امروز ۸ تن از محافظان نظام‌الدین قیصاری، از بازداشت رها شده و نزد خانواده‌های شان برگشته اند.

یازده روز قبل، نیروهای اردوی ملی افغانستان، ۲۳ تن از محافظان نظام‌الدین قیصاری را در ولایت فاریاب بازداشت کرده بودند.

عنایت الله بابر فرهمند، رئیس دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آشنا - صدای امریکا گفته است که حکومت افغانستان با معاون اول ریاست جمهوری در انقره پایتخت ترکیه، مذاکره دارد اما تاهنوز هردو جانب به توافق نهایی نرسیده اند.

آقای فرهمند آفزود:" تاهنوز حکومت کدام جوابی نداده وکدام ارتباط مستقیم با معترضین نداشته است، ولی یک مذاکره در انقره با معاون صاحب ادامه دارد، تاهنوز به توافق نهایی نرسیده است در بسیار مسایل بهتوافق رسیده است ولی امروز قرار است که توافق نهایی شود ".

اما تا کنون مقام‌های حکومت افغانستان دراین باره به صورت رسمی، چیزی نگفته اند.

پیش ازین مقام‌ها در ارگ ریاست جمهوری کشور گفته بودند که روی چگونگی‌ بازداشت آقای قیصاری و اتهام‌های وارده بر وی نهاد‌های عدلی و قضای، تحقیق خواهند کرد.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/pro-general-dostum-protestors-closed-juzjan-provincial-governor-office/4481099.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading