بازتاب نیوز

وزارت دفاع از تصمیم ناتو مبنی بر حمایت مالی نیرو های افغان استقبال می‌کند!

٢٢ سرطان ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

وزارت دفاع افغانستان از تصمیم ناتو مبنی بر حمایت مالی نیروهای امنیتی افغان تا سال ۲۰۲۴ میلادی استقبال می‌کند.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، با همکاری جامعه جهانی به‌خصوص ناتو با نیرو های امنیتی افغان تا سال ۲۰۲۴ میلادی این نیروها می توانند به پا ایستاده شوند.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت روز جمعه «۲۲ سرطان ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی از اعلام کمک مالی ناتو در نشست بروکسل از نیرو های امنیتی افغان استقبال کرد.

او افزود:

"زمانی‌که آنان کمک‌های خود را با ما تا سال ۲۰۲۴ میلادی ادامه بدهند اردوی افغانستان به پا ایستاده می‌شود ما می‌توانیم که به شکل معیاری در جغرافیایی افغانستان وظایف خود را انجام دهیم وقتی‌که وظایف ما انجام شد یقیناً تروریزم در اینجا سرکوب خواهد شد اردوی افغانستان به پا ایستاده شود و این افتخار مردم افغاستان و جهان باشد یقیناً که ما از آن استقبال می‌کنیم."

ناتو و متعهدین‌اش در نشست بروکسل روی تقویت نیرو های خاص و نیرو های هوایی افغانستان تأکید کردند تا برضد تروریزم بین المللی به مبارزه‌شان ادامه دهند.

مقامات افغان و ناتو گفته اند که تعداد نیرو های خاص افغان دو برابر و نیرو های هوایی افغان سه برابر افزایش خواهند یافت.

در حال حاضر بیشتر از ۱۶۰۰۰ نیرو خارجی در چوکات ماموریت حمایت قاطع در افغانستان حضور داشته و مصروف آموزش و مشوره دهی نیرو های امنیتی افغان هستند.

از سوی هم برخی اعضای کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه با آنکه از تعهدات ناتو در حمایت از نیرو های افغان استقبال می‌کنند اما می‌گویند، در کنار کمک‌های مالی باید روی صلح نیز کار صورت گیرد.

صالح محمد صالح یکتن اعضای این کمیسیون در صحبت با رادیو آزادی گفت، تجهیز کامل نیرو های امنیتی افغان زاویه جنگ را در این کشور تغییر می‌دهد.

او افزود:

"هر فیصله نشست‌های ناتو در بروکسل باید تعقیب و عملی گردد، با عملی شدن این تعهدات نیرو های هوایی و دیگر نیرو های ما فعال و به پا ایستاده می‌شوند و آنان می‌توانند از افغانستان دفاع کنند."

آقای صالح می‌گوید، جامعه جهانی علاوه بر تامین امنیت، پیشرفت و ثبات در افغانستان باید به‌خاطر تامین صلح هم یک راه حل سیاسی و نظامی را جستجو نماید.

گزارش: فرشته ندا

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29360981.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading