بازتاب نیوز

نوسان ارز در ایران باعث خروج مهاجران افغان از این کشور شده است

٢٢ سرطان ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: نوسان بازار ارز و افزایش نرخ دالر طی ماه‌های اخیر در ایران، زندگی مهاجرین مقیم این کشور را نیز تحت تأثیر قرار داده و قدرت خرید آنها را پایین آورده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، تحولاتی که در بحث نرخ ارز به وجود آمده، علاوه بر تأثیر بر اقتصاد ایران و بازارهای داخلی این کشور، باعث مشکلات در زندگی بسیاری از مهاجران افغان که برای کار در این کشور بودند شده است چراکه آنها دیگر نمی‌توانند مثل سابق برای خانواده‌هایشان در افغانستان پول بفرستند.

افزایش نرخ بیکاری و کاهش اشتغال در حکومت وحدت ملی موجب گردید تا سرپرست بسیاری از خانواده‌های افغان‌ها در سال‌های اخیر به ایران مهاجرت کنند.

این افراد معاش ماهانه‌شان را برای خانواده خود در افغانستان ارسال می‌کردند، اما حالا با کاهش ارزش تومان در برابر پول افغانی، درآمد این افراد کفاف مخارج ماهانه زندگی خانواده آنها در افغانستان را نمی‌دهد.

علی خدایی عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار، به خبرگزاری ایسنا گفته است تحولات ارزی اخیر موجب شده تا مهاجرین در ایران، یک شبه ۴۰ درصد قدرت خریدشان را از دست بدهند.

وی می‌افزاید: «بسیاری از مهاجرین که در ایران کار می‌کنند و درآمدشان را به آن سوی مرزها می‌فرستند با افزایش نرخ ارز دیگر نمی‌توانند پولی برای خانواده‌های خود ارسال کنند و به همین دلیل کار کردن در ایران برای آنها مقرون به صرفه نیست و تلاش می‌کنند با خروج از ایران و رفتن به کشورهای دیگر، موقعیت اجتماعی و زندگی بهتری برای خود فراهم کنند».

این مقام مسئول کارگری در ایران معتقد است که با خروج مهاجرین خارجی از ایران، بسیاری از کارهای زراعت، دامداری و جمع‌آوری محصولات باغی بدون کارگر باقی خواهند ماند.

به گفته او، فارغ‌التحصیلان ایرانی اگرچه که بیکار و جویای کار هستند، اما تمایلی به کار در مزارع یا مرغداری‌ها ندارند و بیشتر به دنبال کارهای اداری هستند؛ بنابراین مسئولین ایرانی نباید مانع اشتغال مهاجرین غیرایرانی در کشور شوند.

گزارش ایسنا می‌افزاید، تا پیش از نوسان نرخ ارز و آشفتگی بازارهای داخلی، افکار عمومی در ایران خواستار خروج بدون قید و شرط مهاجرین از ایران بودند. این افراد معتقد بودند که حضور افغان‌ها در مشاغل موجب بیکار ماندن نیروی کار ایرانی شده است.

گزارش می‌افزاید اما اکنون با شدت گرفتن نگرانی‌ها از کاهش ارزش پول ملی و بالا رفتن قیمت دالر و تصمیم مهاجرین به خروج از ایران، این نگرانی مطرح است که خروج نیروی مهاجرین از کشور موجب خالی شدن کارهای شاقه از نیروی کار گردد.

گفته می‌شود پس از کاهش ارزش پول ایرانی نسبت به افغانی، بسیاری از مهاجرین افغان که در ایران مشغول به کار بودند، تلاش می‌کنند تا از این کشور خارج شده و به کشورهای اروپایی مهاجرت کنند.

لینک اصلی: https://yash.news/?p=18368

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading