بازتاب نیوز

حمایت قاطع: نمی‌گذاریم دوباره افغانستان به پناهگاه امن هراس‌افگنان مبدل شود

٢٢ سرطان ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان، گفته است که نیروهای این سازمان اجازه نمی‌دهند باردیگر افغانستان به پناهگاه امن هراس‌افگنان مبدل شود.

مارتین او دونل، سخنگوی ماموریت حمایت قاطع گفته است: "حضور ما در افغانستان لازم است تا نگذاریم این کشور بار دیگر به پناهگاه امن هراس‌افگنان بین‌المللی مبدل شود. اعضای ناتو به تعهدات‌شان در بخش‌های مالی و نظامی با نظامیان افغانستان، متعهد استند."

ناتو به تازگی در نشست سران این سازمان اعلام کرد که حمایت مالی و نظامی از افغانستان را تا سال ۲۰۲۴ میلادی ادامه می‌دهد.

فرماندهی نیروهای ماموریت حمایت قاطع، نشست سران ناتو به هدف حمایت از نظامیان افغانستان را در کار مبارزه با هراس‌افگنی، سودمند دانسته است.

به باور آگاهان، حمایت مالی و آموزشی ناتو از نظامیان کشور، باید به گونه‌ی متوازن صورت گیرد تا تمامی بخش‌های امنیتی یک‌سان انکشاف کنند.

شماری از جریان‌های سیاسی با استقبال از پرداخت هزینه‌ی مالی نیروهای امنیتی کشور از سوی ناتو تا سال ۲۰۲۴، آن را در افزایش توانایی‌های نظامیان در میدان‌های نبرد، اثرگذار می‌دانند.

اما از شیوه‌ی مدیریت این کمک‌ها از سوی رهبری حکومت افغانستان، انتقاد می‌کنند.

ناتو بیشتر بر بلندبردن توانایی‌های نیروی هوایی و نیروهای ویژه در افغانستان تاکید دارد، اما آگاهان باور دارند که تمام بخش‌های ارتش و پولیس باید به گونه‌ی یک‌سان تقویت شود.

به باور آگاهان، حمایت مالی از نظامیان کشور و فرستادن ۳۵۰۰ آموزگار جدید از سوی ناتو، برای مخالفان مسلح دولت به ویژه طالبان پیام واضحی دارد؛ این‌که نمی‌توانند در میدان‌های نبرد پیروز شوند و باید به روند صلح بپیوندند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/35122-2018-07-13-09-28-06

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading