بازتاب نیوز

کلید صلح افغانستان در کجاست؟

٢٢ سرطان ١٣٩٧ پایگاه خبری پیام آفتاب

هفته گذشته پیرامون قضیه صلح افغانستان گفت‌وگوها در بیرون از کشور جریان داشت. نمایندگان کشورهای اسلامی در شهر جده عربستان سعودی گرد هم آمدند و سران کشورهای عضو ناتو در بروکسل پایتخت بلجیم نیز در تکاپوی صلح افغانستان‌اند. گفت‌وگوها در مورد افغانستان در حالی برگزار می‌شود که این کشور بیش از یک‌ونیم دهه در آتش جنگ فرساینده دست و پا می‌زند و هر روزه در هر گوشه‌ای انسان‌های زیادی کشته، زخمی و معلول می‌شوند. 

اکنون اما یک پرسش بنیادین ذهن بسیاری از شهروندان افغانستان را می‌کاود و آن طرح این مسئله است که به راستی کلید صلح افغانستان در کجاست و از کدام دریچه می‌توان به نتیجه رسید!

واقعیت امر اینست که مسئله صلح افغانستان پیچیده‌تر از آنست که با تدویر چند نشست و آن‌هم در بیرون از مرزهای کشور به نتیجه ملموس و مشخص دست یابد. جنگ افغانستان، متاثر از عوامل و دست‌های گوناگونی است که هریکی در پی مقاصد و برنامه‌های خاص خود هستند. ابرقدرت‌ها، کشورهای منطقه و سایر نیروهای تاثیرگذار در محیط بین‌المللی همه و همه در تامین صلح و یا برعکس گسترش جنگ در این خطه نقش دارند. 

به نظر می‌رسد آنچه بیش‌تر قضیه صلح افغانستان را تا حد زیاد به بیراهه سوق داده، پررنگ‌کردن نقش امریکا و متحدین غربی‌اش در تامین صلح در کشور است. حکومت افغانستان بارها در همین مسیر گام گذاشته و تلاش داشته است با استفاده از هژمونی امریکا در منطقه و نقش حمایتی این کشور از نظام فعلی در افغانستان، شرایط صلح را در سرزمین ما برقرار سازد. اکنون اما این نتیجه به غلط از آب درآمده و جانب دولت متقاعد شده که برای برقراری صلح و ثبات در کشور راه جدیدی در پیش گرفته شود. راه‌اندازی نشست کابل، اندونیزیا و این بار عربستان، تلاش در همین راستا بود که تا حدی صلح افغانستان را با دید منطقه‌ای ببینند و چاره‌ای نو بسنجند. نقش ایران و پاکستان در تامین صلح افغانستان

ایران و پاکستان دو کشور با بیشترین مرز جغرافیایی با افغانستان است که از رهگذر فرهنگی و دینی نیز مشترکات فراوانی دارد. این دو کشور در هر مرحله‌ای چه در دوره‌ی ثبات و چه هم ناامنی و جنگ، تاثیر مثبت و یا منفی خود را بر کشور ما داشته‌اند. با این وصف، نقش ایران و پاکستان در تامین صلح افغانستان اکنون بیش‌تر از هر کشور دیگر است.

 کلید صلح افغانستان نه در دست ایران است و نه هم در پاکستان است، اما این کشورها با نقش‌پذیری‌های مثبت‌شان در کار صلح کشور، می‌توانند تا حد زیاد در تامین صلح و ثبات افغانستان موثر واقع شوند. در واقع یکی از عوامل شکست‌ راهکار صلح افغانستان، نادیده‌گرفتن جایگاه واقعی کشورهای همسایه در تامین صلح در کشور است. 

حکومت افغانستان و شورای عالی صلح نیز در باز کردن راه صلح مسیر روشن و شفافی ندارد. آن‌ها صلح را با روش ناقص جست‌وجو می‌کنند و محافل صلح را بدون نتیجه مشخص در بیرون از مرزهای افغانستان دست به دست می‌کنند؛ امروزه داستان صلح افغانستان به حدی بی‌پایه و بی‌هدف به چشم می‌خورد که هیچگونه امیدی به آوردن صلح در کشور دیده نمی‌شود. 

با نگاه به وضعیت موجود و راه دشوار صلح در افغانستان، گمان می‌رود که قضیه صلح این سرزمین خم و پیچ‌های فراوان دارد که با تدویر نشست در عربستان(یکی از تمویل‌کنندگان و کارگزاران اولیه نظام طالبانی) و سایر کشورهای حامی تروریزم، به ثمر نخواهد نشست. کلید صلح در داخل خاک افغانستان است و میز صلح هم باید در همین کشور باشد و طرف‌های مذاکره اعم از نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان چشم در چشم با هم سخن از صلح بگویند و به این حقیقت باور داشته باشند و عمل کنند که «والصلح خیر».

امین غزنوی/ پیام آفتاب

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/article/81928/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%B5%D9%84%D8%AD-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%AC%D8%A7%D8%B3%D8%AA

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading