بازتاب نیوز

نخست وزیر آلمان: در کنار ناتو در افغانستان می‌مانیم

٢٢ سرطان ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

نخست‌ وزیر آلمان گفته است که  در کنار دیگر عضوهای ناتو، برای پشتیبانی نیروهای امنیتی افغانستان در این کشور باقی می‌مانیم.

انگلا مرکل، نخست وزیر آلمان گفته است: "تمام اعضای ناتو به درخواست دبیرکل این پیمان پاسخ مثبت دادند و آن این که نیروهای خود را برای پشتیبانی از ماموریت‌های این پیمان در برابر نگرانی‌های امنیتی تقویت و نوسازی می‌کنند، آلمان دومین کشور بزرگی است که بیشترین نیرو را در افغانستان دارد".

انگلا مرکل گفته است که آلمان دومین کشور بزرگ ناتوست که بیشترین نیروی نظامی را در افغانستان دارد.

پس از بریتانیا، آلمان دومین کشوری است که به درخواست ناتو به حفظ حضور نظامی‌شان در افغانستان تاکید می‌کند.

از سویی هم، نماینده‌ی ملکی ناتو گفته است که توجه به افغانستان هنوز در اولویت برنامه‌های ناتو قرار دارد و سران این پیمان در نشست دیروز بروکسل، همچنان تعهد محکم برای پشتیبانی مالی و نظامی دولت و نیروهای امنیتی افغاستان داشتند.

کورنلیوس سیمرمن نماینده‌ی ملکی ناتو گفته است: "سران ناتو درنشست دیروز شان به گونه‌ی محکم، به پشتیبانی و ادامه‌ی همکاری‌های خود از دولت و نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کردند. همبستگی اعضای ناتو در نشست دیروز تعهد قوی این پیمان را از افغانستان نشان می‌دهد. تعهدی که در چارچوب ماموریت حمایت قاطع هم‌چنان به افغانستان ادامه خواهند یافت. افزایش حمایت مالی ناتو ازنیروهای امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۲۴ از تعهدات محکم دیگر این پیمان در نشست دیروز از افغانستان است".

او افزوده است :افغانستان یک کشور مستقل است و ما نمی‌خواهیم در مسایل سیاسی این کشور مداخله کنیم، هیچ مانعی برای ناتو در ارتباط به صلح وجود ندارد. ما از ایده‌ی سهم جامعه‌ی جهانی در روند صلح پشتیبانی می‌کنیم و آن‌چه دولت افغانستان مسوولیت دارد، متحدکردن مردم افغانستان در برابر چالش‌ها و روند صلح است. از طالبان می خواهیم از فرصت استفاده کنند و به فراخوان صلح تن دهند و بدانند که در میدان‌های نبرد پیروز نمی‌شوند".

رییس‌جمهور غنی دیروز در نشست سران ناتو گفت که اعضای ناتو بر مساله‌ی افغانستان توافق نظر دارد و در پشتیبانی از دولت و نیروهای امنیتی افغانستان هیچ اختلافی میان اعضای این پیمان وجود ندارد....

همزمان رییس‌جمهور غنی پس از نشست سران ناتو دربروکسل با نخست ‌وزیر آلمان و دونالد تاسک رییس شورای اروپایی در بروکسل دیدار کرده است.

در این دیدار، دو طرف در پیوند به موضوع تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی و گفتگوهای صلح بین‌الافغانی گفت‌وگو کردند.

نخست وزیر آلمان از تعهد درازمدت کشورش برصلح، ثبات و توسعه‌ی اقتصادی افغانستان تاکید کرده و رییس شورای اروپایی هم تاکید کرده است که کمک و همکاری به افغانستان، برای کشورهای اروپایی اولویت دارد.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/35124-2018-07-13-11-20-41

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading