بازتاب نیوز

در چهار روز گذشته بیش از صد نیروی دولتی در کندز و فراه جان باختند

٢٣ سرطان ١٣٩٧ طلوع نیوز

آمارهای طلوع نیوز، نشان می‎دهند که در چهار روز گذشته، تنها در ولایت‌های کندز و فراه بیش از صد نیروی دولتی جان باخته اند.

از این میان، در حدود ۵۰ تن از این نیروها در ولایت فراه در نبردها با طالبان کشته شده اند.

باشنده‌گان ولایت فراه، می‌گویند اخیرأ نبردها در این ولایت شدت گرفته اند و فعالیت طالبان و دیگر گروه‌های هراس افگن بیشتر شده‌اند.

عبدالستار حسینی، یک بزرگ قوم در فراه می‎گوید: «مسؤولانی‌که در این‌جا استند، آنان توانایی مهار جنگ را ندارند؛ دیشب به منطقۀ گنکان آمدن دوصد تن حمله ور شدند.»

کندز نیز سرنوشت مشابه با ولایت فراه دارد. منابع امنیتی، می‎گویند که دست کم چهل تن از نیروهای دولتی در حلمۀ دو شب پیش طالبان بر منطقۀ پل مومن ولسوالی دشت ارچی، کشته شدند.

این منابع، ضعف مدیریت را عامل اصلی بلند رفتن تلفات نیروهای امنیتی در کندز می‌دانند.

عبدالله قرلق، نمایندۀ ولایت کندز در شورای ملی نیز از بحرانی بودن وضعیت امنیتی در کندز هشدار می‌دهد: «اوضاع کندز سخت نگران کننده است. در کندز، پس از سقوط دوم تاکنون هیچ گونه تغییر و بهبود در اوضاع به وجود نیامده است.»

این در حالی است که هم اکنون در نُه ولایت کشور، عملأ نبردها میان نیروهای امنیتی و طالبان جریان دارند.

شماری از نظامیان پیشین، با انتقاد از حکومت مرکزی می‌گویند که لوی درستیز، معین ارشد امنیتی وزارت امورداخله و رییس ادارۀ ارگان‌های محلی به جای مدیریت جنگ در ولایت‌های آسیب پذیر، از ده روز به این سو در فاریاب به سر می‌برند – جایی‌که گواه اعتراضات هواداران جنبش ملی اسلامی پس از بازداشت نظام الدین قیصاری از سوی نیروهای دولتی است.

جنرال نبی قاطع، نظامی پیشین در این باره می‌افزاید: «رهبری درست نمی‌شود؛ و ضعف در کشف و استخبارات نیروهای دولتی هم وجود دارد. این‌ها نمی‌توانند به خوبی از اوضاع، تحلیلی داشته باشند.»

با این همه، وزارت دفاع اما، جان باختن این شمار از نیروهای دولتی را در ولایت‌های فراه و کندز نمی‌پذیرد.

محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخن‌گوی وزارت دفاع می‌گوید که تلفات مخالفان مسلح در یک هفتۀ گذشته به مراتب بیشتر از تلفات نیروهای دولتی بوده است: «در سه روز گذشته، ما بیشتر از ۵۰۰ نفر دشمن را از صفوف جنگ خارج ساختیم. اما متأسفانه جنگ در کشور است!»

درکنار کندز و فراه، ولایت‌های غزنی، ننگرهار، ارزگان، فاریاب، جوزجان، بلخ، سرپل و پکتیا نیز در این روزها گواۀ درگیری‌های سنگین میان نیروهای دولتی و طالبان استند.

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/%D8%AF%D8%B1-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%D8%B5%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%86%D8%AF%D8%B2-%D9%88-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%86%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading