بازتاب نیوز

طالبان در لوگر دو مکتب را آتش زدند و ۷۵ مکتب دیگر را بسته‌اند

٢٢ سرطان ١٣٩٧ طلوع نیوز

مسؤولان ریاست معارف ولایت لوگر، می‌گویند که طالبان به تازه‌گی دو مکتب را در نزدیکی پل علم، مرکز ولایت لوگر، به آتش کشیدند.

این دو مکتب‌ به جمع ۷۵مکتبی که پیش از این از سوی گروه طالبان در ولایت لوگر بسته شده‌اند، افزوده شدند.

وزارت معارف می‌گوید که شماری از این مکتب‌هایی‌که از سوی طالبان بسته شده اند در ولسوالی‌ محمدآغه و شهرپل علم اسنتد. به این موجب، تنها در محمد آغه ۱۵هزار دانش‌آموز از رفتن به مکتب محروم شده‌اند.

شاه‌پور عرب، سخن‌گوی ریاست معارف لوگر در این باره می‌گوید: «یک شمار افراد مسلح در مرکز لوگر در روستای شولک یک مکتب ابتداییه مربوط دختران و پسران را آتش زدند. در این رویداد هشت صنف درسی، دو اداره و یک تحویل خانه این مکتب به شمول میز و چوکی و در و پنجره آن سوخته اند.»

این مکتب‌ها در حالی از سوی طالبان بسته می‌شوند که دانش‌آموزان آزمون وسط سال را سپری می‌کنند.

شماری از باشنده‌گان ولایت لوگر، با ابراز نگرانی از این وضعیت، از حکومت می‌خواهند که برای بازگشایی این مکتب‌ها تلاش کنند: «در این اواخر مشکلات که در برابر معارف ایجاد شده اند و مکتب‌های ما بسته و سوختانده می‌شوند؛ بسیار مشکل جدی است.»

وزارت معارف می گوید که هفتاد و پنج مکتب در لوگر از سوی طالبان بسته شده اند.

تنها در محمد آغه پانزده هزار دانش آموز از مکتب محروم شده اند.

بربنیاد آمارهای مقام های محلی لوگر دو مکتب در این ولایت از سوی طالبان نیز آتش زده شده اند.

در همین حال، شورای ولایتی لوگر، با انتقاد از بسته‌شدن مکتب‌ها در این ولایت می‌گوید که نباید با معارف برخورد نظامی شود.

عدالت عبدارحیم زی، معاون شورای ولایتی لوگر می‌افزاید که  طالبان در واکنش به افزایش عملیات‌های شبانۀ نیروهای دولتی در برابر طالبان این مکتب‌ها را بسته اند: «با بزرگان قومی تماس گرفیتیم و آنان را به شورای ولایتی خواستیم و برای حل این مشکل از آنان کمک خواستیم که آنان بروند و با طالبان گفت وگو کنند تا به این مشکل راه حلی دریابند.»

اما، طالبان ادعاهای مقام‌های محلی را در بارۀ بستن مکتب‎ها در لوگر تأیید نکرده‌اند.

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%84%D9%88%DA%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%88-%D9%85%DA%A9%D8%AA%D8%A8-%D8%B1%D8%A7-%D8%A2%D8%AA%D8%B4-%D8%B2%D8%AF%D9%86%D8%AF-%D9%88-%DB%B7%DB%B5-%D9%85%DA%A9%D8%AA%D8%A8-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading