بازتاب نیوز

هشت نگهبان نظام‌الدین قیصاری از بند دولت رها شدند

٢٢ سرطان ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: نقیب‌الله فایق والی فاریاب گفته است که هشت تن از ۱۵ محافظ آقای قیصاری که به همراه وی توسط نیروهای ویژه ارتش بازداشت شده بودند، امروز (جمعه، ۲۲ سرطان) از بند رها شده‌اند.

والی فاریاب به رسانه‌ها گفته است که هیچ مسئله قضایی در مورد این هشت نفر وجود نداشته و آنها صرفا به دلیل «محافظ قیصاری بودن» بازداشت شده بودند.

آقای فایق همچنین گفته است که سایر نگهبانان آقای قیصاری نیز در هفته پیش رو آزاد خواهند شد.

پس از اینکه نظام‌الدین قیصاری نماینده ویژه جنرال دوستم در فاریاب در یازدهم سرطان توسط نیروهای ویژه دولتی بازداشت شد، دولت اعلام کرد که او را به اتهام «دشنام و تهدید مقامات محلی به مرگ» و انجام اعمال فراقانونی بازداشت کرده است.

پس از این اقدام، اعتراضات و راهپیمایی‌هایی در ولایت‌های شمالی کشور همچون فاریاب، جوزجان، بدخشان، بلخ، بغلان، سمنگان، سرپل، تخار، هرات، بامیان و نیمروز راه‌اندازی شد.

جنرال دوستم معاون اول رئیس‌جمهور که فعلا در ترکیه است نیز با نشر اعلامیه‌ای خواهان رهایی هرچه سریعتر وی گردید.

در هفته قبل تصاویر و ویدیویی متعلق به رویداد بازداشت محافظان آقای قیصاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد افراد وابسته به آقای قیصاری تیر خورده و شکنجه شده بودند.

آقای غنی در رابطه با اعتراضات هواداران قیصاری گفته است اگر مرا دوست بدانند یا دشمن، مسئولیت من اجرای قانون است، من قانون را اجرا می‌کنم.

پس از اعتراضات هواداران جنرال دوستم و آقای قیصاری در شمال، روال عادی زندگی در این ولایات مختل شده و در برخی نقاط با مسدود شدن راه‌های مواصلاتی و مختل شدن جریان انتقالات کالای تجاری همراه بوده است.

روز گذشته نیز حزب جنبش ملی گفت که مذاکرات در ترکیه به منظور بازگشت جنرال دوستم به کشور جریان دارد و وی به زودی به کشور برخواهد گشت.

لینک اصلی: https://yash.news/?p=18373

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading