بازتاب نیوز

دومین نمایشگاه تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان- هند برگزار می‌شود

٢٢ سرطان ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

قرار است دومین نمایشگاه صنایع دستی، فرآورده‌های زراعتی و سنگ‌های قیمتی افغانستان تحت نام «مسیری به سوی رفاه، نمایشگاه تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان–  هند» تا یک ماه دیگر در شهر ممبئی هندوستان برگزار شود. تاریخ برگزاری این نمایشگاه ۱۲ تا پانزدهم ماه سپتامبر سال جاری میلادی تعیین شده است.

نخستین برنامه به هدف شریک‌سازی معلومات و ترغیب تاجران به شرکت در این نمایشگاه روز پنج‌شنبه، ۱۲ جولای در سفارت امریکا در کابل برگزار شد. در این برنامه حدود ۲۰۰ تن از مقام‌های دولت افغانستان، تاجران، نمایندگان نهادهای حمایت‌کننده‌ی نمایشگاه و برخی از اتشه‌های تجارتی و سیاسی به منظور هماهنگی بیشتر برای برگزاری این نمایشگاه گرد آمده بودند.

آن طور که مسئولان می‌گویند، قرار است در این نمایشگاه مرغوب‌ترین منسوجات، قالین، سنگ‌های قیمتی و جواهرات افغانستان برای خریداران بین‌المللی به نمایش گذاشته شود. برگزارکنندگان این نمایشگاه معتقدند که برای آشناسازی سرمایه‌گذاران خارجی با کالاهای مرغوب افغانستان، کشور هندوستان می‌تواند یک مکان مطلوب باشد.

دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا در استراتیژی سال ۲۰۱۷ خویش، در مورد جنوب آسیا تعهد خود را مبنی بر دخیل‌سازی هند به عنوان یک شریک و همکار عمده در تحکیم ثبات اقتصادی افغانستان، به صراحت بیان کرد.

اکنون مسئولان ادراه‌ی انکشافی بین‌المللی امریکا (USAID)، برگزاری نمایشگاه «مسیری به سوی رفاه» را نیز تلاشی در همین راستا عنوان کرده، می‌گویند که برگزاری این نمایشگاه «روابط تجارتی افغانستان را نه تنها با هند بلکه با خارج از هند نیز تحکیم» می‌کند.

لورین ستوردارد، رییس بخش رشد اقتصادی اداره‌ی انکشافی بین‌المللی ایالات متحده‌ی امریکا می‌گوید، نمایشگاه ممبئی یک فرصت بین‌المللی است که افزون بر تاجران افغان و هند، تاجران سایر کشورها نیز در آن شرکت خواهند کرد. او گفت که در نمایشگاه امسال بخش‌های تعلیم و تربیه، صحت، معادن و انرژی نیز در نظر گرفته شده است.

از سویی هم جان آر بس، سفیر امریکا در کابل در این مورد گفت: «در چهارچوب همکاری‌های پایدار میان ایالت متحده و افغانستان، این امر به طور فزاینده‌ای واضح می‌شود که یک راهبرد انکشافی با دید به بیرون و با محوریت صادرات مسیری به سوی یک افغانستان پایدار است.»

سفیر ایالت متحده‌ی امریکا در کابل ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه بتواند زمینه‌ی جذب متشبثین کشورهای دیگر را فراهم کند. او می‌گوید، در اذهان جهانی از افغانستان تصویر غلط و نادرست تداعی می‌شود که گویا این کشور غرق در خشونت است، اما به گفته‌ی او، اکنون زمان آن است که افغانستان با قالین و میوه‌ی خشک و تازه‌ی آن به معرفی گرفته شود.

عادله راز، معین همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه نیز گفت که دولت شریک سکتور خصوصی است تا با شناسایی چالش‌ها، یک راه حل را جستجو کند. به گفته‌ی او، برای بیرون رفت از این چالش‌ها، شرکای بین‌المللی نیز باید اهداف سکتور خصوصی را شناسایی و آن‌ها را کمک کنند. عادله راز افزود که نقش سکتور خصوصی در رشد اقتصاد، ثبات ملی و خودکفایی افغانستان مهم و ارزنده است.

«مسیری برای رفاه» که توسط اداره انکشافی ایالت متحده امریکا پشتبانی مالی می‌شود، یک نمایشگاه سالانه است که هدف آن افزایش همگرایی منطقه‌ای با تقویت روابط اقتصادی و تجارتی میان افغانستان و بازارهای بین‌المللی از طریق تأمین ارتباط میان شرکت‌های افغانی، خارجی و فروش کالاهای مصرفی می‌باشد.

اولین نمایشگاه «مسیری برای رفاه» سال گذشته‌ی میلادی در شهر دهلی برگزار شد. در آن نمایشگاه قراردادهای فروش محصولات خام و پروسس شده‌ی زراعتی به ارزش مجموعی ۲۷ میلیون دالر امریکایی میان خریداران هندی و تاجران افغان به امضا رسید. در کنار آن شماری از خریداران هندی و تاجران افغان موافقت‌نامه‌های همکاری به ارزش مجموعی حدود ۲۱۴ میلیون دالر امریکایی را در جریان کنفرانس چهار روزه به امضا رساندند.

از سویی هم، تاجران افغان توانستند در آن نمایشگاه اجناسی مانند، قالین، سنگ‌های قیمتی، جواهرات و محصولات غذایی را به ارزش ۱۰ میلیون دالر به فروش برسانند. الهه شاهین، رییس اداره‌ی انکشاف صادرات کشور، با ابراز خوش‌بینی از نتایج نمایشگاه نامبرده گفت: «نمایشگاه سال گذشته نشان داد که دو کشور می‌توانند با هم ارتباط بازرگانی خوب داشته باشند.»

چوخو آپا، اتشه‌ی بازرگانی سفارت هند در کابل از تغییرات تازه در نحوه‌ی برگزاری نمایشگاه امسال یادآوری کرد. او گفت که نمایشگاه امسال برخلاف سال گذشته که مخصوص هند و افغانستان بود، جنبه‌ی بین‌المللی دارد و در آن تاجران سایر کشورها نیز شرکت خواهند کرد.

هندوستان یکی از کشورهای هم‌پیمان افغانستان به شمار می‌رود که در هفده سال پسین، میلیون‌ها دالر را در بخش‌های زیربنایی در کشور هزینه کرده است. آن طور که مقام‌های افغان می‌گویند، در حال حاضر میزان داد و ستد بازرگانی میان تاجران افغان و هندی نیز افزایش یافته است. تا جایی که  هم‌اکنون مبادله‌ی تجارتی افغانستان و هندوستان به ۸۰۰ میلیون دالر در سال می‌رسد.

در حال حاضر دو خط کارگو میان کابل-دهلی و کابل-قندهار برقرار است و از این راه‌ میوه‌های خشک و تازه‌ی افغانستان و دیگر فرآورده‌های زراعتی کشور به هندوستان صادر می‌شود. تلاش‌ها برای این که کابل و دهلی نو بتوانند داد و ستدشان را از راه بندر چابهار افزایش دهند، نیز جریان دارد.

لینک اصلی: https://8am.af/indias-second-largest-trade-and-investment-exhibition/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading