بازتاب نیوز

جنبش جوانان: اگر خواست‌های مردم شمال نادیده گرفته شود، اعتراضات را به پایتخت می‌کشانیم

٢٢ سرطان ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

بازداشت نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پولیس ولسوالی قیصار ولایت فاریاب توسط نیرو‌های امنیتی در طول ۱۰ روز گذشته اعتراضات گسترده‌ی مردم در سمت شمال و شمال شرق کشور را برانگیخت.

هزاران تن از باشنده‌های شمال و شمال شرق کشور در طول ۱۰ روز گذشته در ولایت‌های بلخ، سرپل، جوزجان، فاریاب، سمنگان، کندز، تخار، بغلان و بدخشان دست به اعتراض زدند. این متعرضان برای چند روز بندر‌های تجارتی آقینه و حیرتان را نیز بستند.

در کنار این، معترضان درب دفاتر کمیسیون انتخابات را در ولایات فاریاب، سرپل، بلخ و جوزجان نیز مسدود کردند.  این اعتراض‌ها در پیوند به بازداشت نظام‌الدین قیصاری توسط حکومت صورت گرفته است. معترضان بازداشت آقای قیصاری را غیر قانونی می‌دانند و خواستار برگشت جنرال دوستم به کشور و آزادسازی نظام‌الدین قیصاری‌ اند.

نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پولیس ولسوالی قیصار و مسئول خیزش مردمی در فاریاب روز دوشنبه‌ (۱۱ سرطان) در پی یک درگیری مسلحانه توسط نیروهای امنیتی به شمول کماندوهای نیروهای ویژه بازداشت شد. او از چهره‌های نزدیک به جنرال دوستم است.

دولت اعلام کرده است که آقای قیصاری را به اتهام «دشنام و تهدید مقام‌های محلی به مرگ» و انجام اعمال فراقانونی بازداشت کرده است. ادعایی که از سوی حزب جنبش رد می‌شود.

با این حال معترضان از ادامه‌ی اعتراضات‌شان خبر می‌دهند و می‌گویند که تا هنگام محقق نشدن خواست‌های‌شان همچنان ایستادگی خواهند کرد. آن‌ها هشدار دادند در صورتی که به خواست‌های آن‌ها توجه نشود، اعتراضات‌شان را از ولایت‌ها به پایتخت خواهد کشاند.

شماری از جوانان حزب جنش با برگزاری یک نشست خبری در کابل به حکومت هشدار دادند که اگر زمینه‌ی برگشت جنرال دوستم و آزاد‌سازی نظام‌الدین قیصاری فراهم نشود، آنان اعتراضات سمت شمال و شمال شرق را به مرکز کشور می‌کشانند.

کنشکا ترکستانی، رییس جنبش جوانان در این نشست روز جمعه (۲۲ سرطان) گفت که در طول ۱۰ روز گذشته دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات در ۵ ولایت کشور بسته شده است و در صورتی که حکومت به خواست‌های مردم توجه نکند در آینده‌ی نزدیک دفاتر کمیسیون انتخابات در ولایت‌های دیگر هم بسته خواهد شد.

اعضای این جنبش، برگزاری انتخابات شفاف در کشور را مشروط به برگشت معاون اول ریاست جمهوری دانستند و گفتند که بدون حضور معاون اول ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای نمی‌روند و انتخابات را تحریم می‌کنند.

آنان هم‌چنان گفتند که مردم از حکومت فاصله گرفته‌اند: «به خاطری که خود را در آیینه‌ی آن نمی‌بینند، مردم با کدام باور به پای صندوق‌های رای بروند؟»

این جوانان هم‌چنان هشدار دادند: «در صورتی که خواست‌های مردم ما را، حکومت و جامعه‌ی جهانی نادیده بگیرد، هشدار داده می‌شود که تلاش‌ها برای رسیدن به صلح و دست‌آورد‌های شانزده ساله‌ی حکومت و جامعه‌ی جهانی به باد هوا می‌رود، زمینه‌ی سقوط نظام فراهم خواهد شد.»

اعضای این جنبش خواست‌های مشخصی از حکومت داشتند: «عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری بدون قید و شرط به کشور بازگشتانده شود، نظام‌الدین قیصاری بدون قید و شرط آزاد شود و هم‌چنان یک کمیته‌ی حقیقت‌یاب بین‌المللی برای رسیدگی به قضیه‌ی جنایت ضد بشری که در ولایت فاریاب با محافظان آقای قیصاری صورت گرفته است تعیین شود.»

موضوع بازگشت دوستم

در روزهای اخیر گزارش‌هایی مبنی به بازرگشت جنرال دوستم به افغانستان به نشر رسید. آقای دوستم در حال حاضر در ترکیه به سر می‌برد. عزیزاحمد بیگی، معاون جنبش جوانان نیز گفت که برای بازگشت جنرال دوستم به کشور گفت‌و‌گو‌ها جریان دارد، تا در روز‌های آینده به کشور برگردد.

آقای بیگی افزود: «در صورتی که حکومت تاریخ دقیق برگشت معاون اول را اعلام نکند و زمینه‌ی برگشت بدون قید و شرطش را فراهم نسازد، صدا‌های عدالت‌خواهی بلندتر خواهد شد.»

او هم‌چنان گفت که دوستم به حکومت وحدت ملی مشروعیت بخشیده است و هیچ‌ نوع شرط و مانع قانونی برای بازگشت او وجود ندارد، آنچه تا این دم وجود داشته، دلایل سیاسی غیر موجه بوده است.

آقای بیگی نیز هشدار داد که اگر حکومت به خواسته‌های آنان توجه نکند، اعتراضات‌شان گسترده‌تر خواهد شد و معترضان دروازه‌های کمیسیون انتخابات در ولایات دیگر را هم خواهند بست.

آزاد شدن محافظان قیصاری

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی می‌گوید که هفت محافظ نظام‌الدین قیصاری که توسط نیرو‌های امنیتی بازداشت شده بودند، روز جمعه (۲۲ سرطان)  آزاد شدند. آقای ته‌ینج افزود که این افراد ۱۰ روز پیش یک‌جا با آقای قیصاری بازداشت شده بودند. به آقای ته‌ینج به جز این افراد، ۸ محافظ دیگر آقای قیصار در بند به سر می‌برند.

همزمان با آزادی افراد نام‌برده، ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی نشر شد که نشان‌ می‌دهد شماری از محافظان قیصاری توسط نیروهای امنیتی مورد خشونت قرار می‌گیرند.

عزیزاحمد بیگی، معاون این جنبش گفت که در حق محافظان نظام‌الدین قیصاری «جنایت» صورت گرفته است. به قول او، نیرو‌های ویژه یک محافظ آقای قیصاری را کشته و ۶ تن دیگر‌شان را زخمی کرده است. او اشاره کرد که برای دادخواهی از نهاد‌های حقوق‌ بشری خواسته‌اند که این قضیه را بررسی کنند.

لینک اصلی: https://8am.af/youth-movement-if-the-demands-of-the-people-of-the-north-are-ignored-we-will-throw-protests-into-the-capital/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading