بازتاب نیوز

انزوای اخلاقی، ‌سیاسی و مذهبی طالبان

٢٢ سرطان ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

عالمان دینی بیش از ۳۰ کشور مسلمان‌نشین در عربستان جنگ افغانستان را نه یک نبرد مقدس که یک خون‌ریزی ناروا خواندند و از طالبان خواستند که به جای دوام این خون‌ریزی با کابل روی میز مذاکره بنشینند. موضع‌گیری این عالمان دینی در واقع تأیید فتوای ۲۰۰۰ عالم دینی در کابل بود که از طالبان خواستند به جای دوام جنگ به مذاکره روی بیاورند. طالبان مثل گذشته با صدور اعلامیه‌ای تقاضای عالمان دینی عربستان و دیگر کشورهای مسلمان‌نشین را رد کردند. طالبان بر دوام جنگ تأکید کردند. موضع‌گیری عالمان دینی در عربستان نشان می‌دهد که طالبان در روایت عالمان دینی دنیای اسلام هم شکست خورده‌اند.

دیگر عالمان دینی دنیای اسلام و کشورهای مهمی که در میان مسلمانان نفوذ دارند،‌ به مشروعیت جنگ طالبان باور ندارند. جنگی که طالبان به راه انداخته‌اند از نظر عالمان دینی داخلی و خارجی هیچ نوع مشروعیت دینی ندارد. همه این جنگ را خون‌ریزی ناروایی می‌خوانند که باید از راه مذاکره به آن پایان داده شود. در فیصله‌ی سران کشورهای عضو ناتو هم آمده بود که اگر مذاکره‌ای میان کابل و طالبان صورت بگیرد، نقش نیروهای بین‌المللی در آن مذاکرات هم مورد بحث قرار خواهد گرفت. وزارت خارجه‌ی امریکا هم اعلام کرد که اگر طالبان موافقت کنند که با حکومت افغانستان گفت‌وگو می‌کنند،‌ واشنگتن در این گفت‌وگوها،‌ شرکت خواهد کرد. دیگر هیچ بهانه‌ای برای طالبان نمانده است تا دوام جنگ را توجیه کنند. تمام بازی‌گران منطقه‌ای، ‌جهانی و عالمان دینی جهان اسلام از آنان می‌خواهند که به جای جنگ، مذاکره کنند، ‌اما آنان به رغم این‌که برای جنگ توجیهی ندارند، ‌بر دوام آن اصرار می‌ورزند.

جنگ‌طلبی مفرط طالبان نیروهای امنیتی، حکومت افغانستان و جامعه‌ی جهانی را در موقعیت برتر اخلاقی و سیاسی قرار داده است. طالبان در گذشته هم پیام سیاسی جذابی نداشتند. آنان شعارهای ایدیولوژیک می‌دانند/ می‌دهند. کل روایت آنان این بود که جنگ برای آنان یک تکلیف شرعی و یک مسئولیت دینی است. اما عالمان دینی افغانستان و مجموع عالمان دینی دنیای اسلام، به یک صدا  اعلام کردند که دوام جنگ توجیه شرعی ندارد و طالبان باید مذاکره کنند. طالبان در جامعه‌ی جهانی، ‌نزد جامعه‌ی عالمان دینی و در فکر و ذهن بخش بزرگی از مردم افغانستان، ‌هیچ نوع مشروعیت و مقبولیتی ندارند. آنان نیروی جنگ‌طلب اند و جنگی که به راه انداخته‌اند، ‌یک‌سره به زیان افغانستان است.

نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ با طالبان قربانی سنگینی می‌دهند. شمار زیادی از سربازان ارتش در یک حمله‌ی طالبان در کندز جان باختند، اما افزایش شمار قربانی‌های نیروهای امنیتی و مردم عادی به هیچ‌وجه چیزی از مشروعیت طالبان کم نمی‌کند. بر مبنای فتوای عالمان دینی افغانستان و مجموع دنیای اسلام،‌ رهبران و فرماندهان طالبان همراه با نفرهای عادی آنان،‌ قاتل سربازان مسلمانی اند که در کندز جان باختند. نیرویی که تا این حد به لحاظ اخلاقی، ‌مذهبی و سیاسی در انزوا باشد، هر قدر هم بکشد و ویران کند، ‌نمی‌تواند پیروز شود و به آرمان‌های سیاسی‌اش برسد. مردم افغانستان بالاخره پیروز این نبرد اند. همه‌ی آنانی که امروز به مردم افغانستان جفا می‌کنند، ‌فردا ناگزیر اند که به آنان تسلیم شوند. همیشه نیرویی به پیروزی می‌رسد که به لحاظ اخلاقی و سیاسی در موقعیت برتر قرار داشته باشد.

هر گروه جنگی‎ای که می‎خواهد دل و دماغ مردم افغانستان را به دست بیاورد، ‌باید بداند که راهش کنار گذاشتن خشونت، لغو تشکیلات نظامی و سیاست مسالمت‌آمیز است.

لینک اصلی: https://8am.af/ethical-political-and-religious-isolation-of-the-taliban/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading