بازتاب نیوز

انتقاد‌های گسترده از شکنجه‌ی محافظان قیصاری توسط نیروهای امنیتی

٢٢ سرطان ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: اخیراً عکس‌هایی از شکنجه‌ی محافظان نظام‌الدین قیصاری در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد که به دلیل برخورد نامناسب این نیروها با افراد نام‌برده، واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

هرچند در روزهای گذشته، بسیاری از کاربران نسبت به درستی این عکس‌ها ابراز تردید می‌کردند، اما نشر ویدیوی شکنجه‌ی محافظان قیصاری توسط نیروهای امنیتی، این شک را به یقین بدل کرد و بار دیگر عملکرد نیروهای امنیتی را زیر پرسش قرار دارد.

 در این ویدیو که در جریان روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ی گسترده همرسانی شد، نیروهایی ملبس با یونیفورم نیروهای امنیتی، افرادی که گفته می‌شود محافظان قیصاری هستند را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.

عباس فراسو، یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره این شکنجه در صفحه‌ی فیس‌بوکش نوشته است: «…ویدیو صحنه‌های وحشتناک، آزاردهنده و شرم‌آوری را نشان می‌دهد. شرم‌آورتر از آن سکوت سنگین مقامات رده بالا و «کته‌سران» سیاست افغانستان است.

درست است که اردوی ملی بخاطر مبارزات و قربانی‌های‌شان در برابر تروریسم از سوی مردم تمجید می‌شوند، اما این حادثه نشان می‌دهد که حمایت از اردوی ملی باید با چشمان باز همراه باشد.»

حسین قرباغیان نیز نوشته است: «رفتار سربازان و فرماندهانی که این‌ها را دست‌گیر کرده‌اند کاملاً غیرحرفه‌ای و عقده‌مندانه است. ویدیوها نشان می‌دهد که این‌گونه رفتارهای غیرحرفه‌ای از حرفه‌ای‌ترین سربازان کشور، کماندوها، ناامیدکننده است.»

صدیق‌الله توحیدی نیز نوشته است: «حکومت اگر دعوای قانونیت دارد، اعمال عساکر به اصطلاح کماندو را در مورد سربازان قیصاری چگونه توجیه می‌کند؟ من به عنوان یک شهروند از دیدن آن ویدیو «شوکه» شدم جناب رییس، فرق میان شما و طالب و یا هم فرمانده مسلح غیرمسئول چیست؟»

واکنش حکومت

پس از نشر عکس‌های شکنجه‌ی نگهبانان قیصاری، حکومت روز چهارشنبه (۲۰ سرطان) با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که «یک هیئت با صلاحیت دولتی برای بررسی این موضوع» تعیین شده است. در این اعلامیه آمده است که نیروهای ملی دفاعی و امنیتی کشور متعلق به تمام اقوام با هم برادر افغانستان بوده و به هیچ نوع برخورد تبعیض‌آمیز در مقابل مردم اجازه نمی‌دهند.

در بخش دیگر از این اعلامیه آمده است که «حکومت افغانستان متعهد به رعایت موازین و کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشری است و با هر گونه نقض حقوق بشری برخورد کرده و عاملین آن را بر اساس قوانین نافذه‌ی کشور مجازات می‌کند.»

نتایج کار این هیأت تا کنون اعلام نشده و مشخص نیست که در صورت تثبیت رفتار توأم با شکنجه از سوی نیروهای امنیتی، با این سربازان چگونه برخورد خواهد شد.

لینک اصلی: https://8am.af/widespread-criticism-of-the-torture-of-security-guards-by-security-forces/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading