بازتاب نیوز

امریکا: اگر چین و روسیه به خرید نفت ایران ادامه دهند تحریم می‌شوند

٢٢ سرطان ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده‌ی امریکا می‌گوید در صورتی که چین، روسیه و اروپا به خرید نفت از ایران ادامه دهند، مشمول تحریم‌های امریکا خواهند شد.

به نقل از رادیو فردا، استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری امریکا روز پنج‌شنبه در جریان ارائه‌ی گزارشی به کمیته‌ی خدمات مالی مجلس نمایندگان امریکا این مطلب را بیان کرد.

در این جلسه استیون لینچ، نماینده‌ی دموکرات مجلس نمایندگان از وزیر خزانه‌داری امریکا پرسید آیا چین قبول کرده است که واردات نفت از ایران را قطع کند و اگر این کار را نکند آیا واشنگتن قصد دارد چین را تحریم کند؟

آقای منوچین در پاسخ گفت که امریکا قصد دارد برای مقابله با خرید نفت ایران «هر کشوری، از جمله چین» را تحریم کند. وی در ادامه تأکید کرد: «بار دیگر، قصد ما این است که علیه نفت ایران تحریم‌هایی علیه روسیه، اروپا و دیگران اعمال کنیم.»

اتحادیه‌ی اروپا با روسیه و چین در تلاش اند تا همچنان به برجام وفادار بمانند، اما در عین حال تأکید کرده‌اند که تحریم‌های امریکا کار را دشوار کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که صادرات نفت ایران به اروپا به‌خاطر تحریم‌های امریکا در ماه گذشته نسبت به ماه قبل آن نصف شده‌ است.

روسیه نیز از این فشارها بی‌تأثیر نبوده است. اوایل جوزا لوکاویل، دومین شرکت بزرگ نفتی روسیه اعلام کرد که به دلیل نگرانی‌های ناشی از بازگشت تحریم‌های امریکا، فعلاً قصد ندارد پروژه‌های مربوط به ایران را دنبال کند.

همچنین چین، بزرگترین مشتری نفتی ایران نیز اواخر ماه ثور ابراز «امیدواری» کرد که واردات نفت از ایران را ادامه بدهد اما از دادن تضمین خودداری کرد.

در کنار تلاش‌های امریکا برای قطع صادرات نفت ایران، ایران نیز در تلاش است تا حامیان خود را از دست ندهد. در همین راستا علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر ایران روز پنج‌شنبه، در جریان سفرش به روسیه از همکاری شرکت‌های روسی «روس نفت» و «گازپروم» با ایران ابراز خشنودی کرد.

رسانه‌های ایران خبر داده‌اند که آقای ولایتی بعد از مذاکراتش با مقامات روسیه، احتمالاً به چین نیز خواهد رفت.

در جریان دور پیشین تحریم‌ها علیه ایران مشتریان عمده‌ی نفت ایران در آسیا و اروپا از معافیت تحریم‌های امریکا بهره‌مند بودند و هر شش ماه یک‌بار حدود ۲۰ درصد از خرید نفت ایران را کاهش می‌دادند. این‌بار نیز طبق گزارش‌ها، این مشتریان چشم به این معافیت‌های احتمالی دوخته‌اند.

مایک پومپیو، وزیر خارجه‌ی امریکا از امکان دادن معافیت به خریداران نفت ایران سخن گفته، ولی در عین حال تأکید کرده است که امریکا تا تغییر رفتار ایران کوتاه نخواهد آمد.

لینک اصلی: https://8am.af/america-if-china-and-russia-continue-to-buy-iranian-oil-they-will-be-sanctioned/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading