بازتاب نیوز

رییس جمهور امریکا متن نامه‌ی رهبر کوریای شمالی را منتشر کرد

٢٢ سرطان ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا متن نامه‌ی کیم‌جونگ‌اون، رهبر کوریای شمالی را منتشر کرد. تاریخ این نامه ششم جون است و در آن رهبر کوریای شمالی با یادآوری دیدار با رییس جمهوری امریکا در سنگاپور، آن را نقطه‌ی عطفی در تاریخ روابط دو کشور دانسته است. هر چند او به نتیجه‌ی ارتباط‌های دو طرف در طول این مدت اشاره‌ای نکرده است.

به نقل از بی‌بی‌سی فارسی، مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا روز جمعه‌ی گذشته (۶ جون) وارد پیونگ‌یانگ، پایتخت کوریای شمالی شد و با مقامات آن کشور ملاقات کرد. احتمالاً وزیر خارجه‌ی امریکا حامل این نامه بوده است. در پایان این دیدار، مقامات دو طرف از دستاورد خاصی خبر ندادند و اگرچه آقای پمپئو این سفر را موفقیت‌آمیز خواند، اما برخی رسانه‌های امریکایی در این مورد ابراز تردید کردند. به ویژه این‌که برخلاف گذشته، او در این سفر با رهبر کوریای شمالی ملاقات نکرد. در حالی که در همان زمان، یکی از رسانه‌های کوریای شمالی انتظارات ایالات متحده از مذاکرات دو طرف را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

دولت امریکا تأکید داشته است که برای لغو تحریم‌های اقتصادی کوریای شمالی، آن کشور باید نخست فعالیت هسته‌ای خود را به شکلی قابل سنجش و راستی‌آزمایی متوقف کند، اما منابع کوریای شمالی تلویحاً به حرکت گام‌به‌گام به سوی خلع سلاح اتمی گرایش نشان داده‌اند که به معنی برچیدن تدریجی برنامه‌ی اتمی آن کشور در برابر کاهش تحریم‌ها و حرکت به سوی تحقق خواست‌های دیگری مانند انعقاد قرارداد صلح با امریکا و کوریای جنوبی و دریافت کمک و سرمایه‌گذاری از ایالات متحده است.

دولت‌های روسیه و چین که متحدان سنتی کوریای شمالی محسوب می‌شوند، از ابتدا از گام‌به‌گام بودن حرکت به سوی حل بحران اتمی کوریا حمایت کرده‌اند. به ویژه وزیر خارجه‌ی روسیه در نخستین دیدار از کوریای شمالی پس از نشست سنگاپور، از قول مقامات کوریای شمالی گفت که آنان خواستار حل گام‌به‌گام بحران هستند.

رییس جمهور امریکا پس از ملاقات با رهبر کوریای شمالی، این دیدار را به عنوان یک موفقیت تاریخی برای خود خوانده و خواستار نتایج ملموس آن است.

رهبر کوریای شمالی در این نامه که همراه با ترجمه‌ی رسمی آن در تویتر رییس جمهور امریکا منتشر شده، نوشته است که «اولین ملاقات پر اهمیت با آن عالی‌جناب و بیانیه‌ای که ۲۴ روز پیش در سنگاپور امضا کردیم در حقیقت آغاز سفری معنادار بود.»

رهبر کوریای شمالی در ادامه گفته است که «من از تلاش‌های پر تحرک و خارق‌العاده‌ی آن عالی‌جانب برای بهبود روابط بین دو کشور و اجرای وفادارانه بیانیه‌ی مشترک قدردانی می‌کنم. من جداً معتقدم که اراده‌ی محکم، تلاش‌های صمیمانه و نگرش منحصر به فرد من و عالی‌جناب ریاست جمهوری در راستای گشودن آینده‌ی نوین در روابط بین جمهوری دموکراتیک خلق کوریا و ایالات متحده‌ی امریکا قطعاً به ثمر خواهد نشست.»

لینک اصلی: https://8am.af/the-president-of-the-united-states-published-the-letter-of-the-north-korean-leader/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading