بازتاب نیوز

«گروه هماهنگی حامیان مهاجران افغان» خواستار توقف اخراج پناه‌جویان از آلمان شد

٢٢ سرطان ١٣٩٧ روزنامه اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز - مردم سالاری را پدید می آورد

اطلاعات روز: به دنبال خودکشی یک پناه‌جوی اخراجی افغان از آلمان در کابل «گروه هماهنگی حامیان مهاجران افغان» خواستار توقف اخراج اجباری مهاجران از آلمان شد.

در روزهای اخیر یک پناه‌جوی افغان که از آلمان اخراج شده بود، در هوتلی در کابل خودش را حلق‌آویز کرد و به زندگی‌اش پایان داد.

«گروه هماهنگی حامیان مهاجران افغان» مستقر در آلمان در اعلامیه‌ی خود این رویداد را «یک فاجعه‌ی هولناک» توصیف کرده و گفته: «این رویداد نشان می‌دهد که در کنار خطر تهدیدهای فردی، حملات ۲۲ گروه تروریستی مختلف، شورشیان طالبان، باندهای مافیایی و مافیای قدرت، فشارهای روحی و روانی ناشی از اخراج‌های اجباری نیز می‌تواند جان پناه‌جویان اخراج شده را بگیرد و این مخاطرات به آن اندازه وسیع‌ اند که مهاجران حاضرند برای رهایی از آن‌ها، خطر گذر از اقیانوس با قایق را به جان بخرند و یا سرانجام دست از زندگی بشویند.»

این گروه بر بازنگری «گزارش وضع افغانستان» تأکید کرده و خواستار توقف هرچه سریع‌تر همه اخراج‌های گروهی اجباری به افغانستان شده است.

در اعلامیه آمده: «با توجه به وضعیت شکننده سیاسی افغانستان و تداوم و گسترش جنگ و ناامنی در این کشور، پناه‌جویان افغان قربانیان سیاسی سیاست‌های ضد مهاجرتی دولت آلمان شده‌اند و تأکید بر این داریم که برای توقف مهاجرت افغان‌ها باید با ریشه‌های اصلی مهاجرت افغان‌ها که همانا جنگ و ناامنی و فساد گسترده‌یی اداری، است مبارزه گردد.»

این گروه از احزاب سیاسی آلمان، انگلا مرکل صدراعظم و فرانک والتر اشتاین‌مایر، رییس‌جمهور آلمان، نهادهای حامی حقوق بشر در سطح آلمان و اروپا و جوامع مدنی نیز خواستار ایستادگی در برابر اخراج اجباری مهاجران افغانستان شده‌ است.

در اعلامیه آمده که اخراج مهاجران افغانستان براساس یک توافق میان حکومت آلمان و افغانستان صورت می‌گیرد که براساس آن ماهانه فقط ۵۰ تن باید به افغانستان اخراج شوند، اما آلمان این بار ۶۹ مهاجر را اخراج کرده است.

«گروه هماهنگی حامیان مهاجران افغان» گفته که این مورد نشان می‌دهد که آلمان به توافق‌نامه هم پای‌بند نیست و دولت افغانستان نیز به دلیل مشروط شدن کمک‌های انکشافی به پذیرش مهاجرین، با این مسأله، منفعلانه برخورد می‌کند.

نوشته «گروه هماهنگی حامیان مهاجران افغان» خواستار توقف اخراج پناه‌جویان از آلمان شد اولین بار در روزنامه اطلاعات روز پدیدار شد.

لینک اصلی: https://etilaatroz.com/63064/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading