بازتاب نیوز

ناتو؛ زمان حضور نظاميان مان در افغانستان، بسته‌گي به اوضاع امنيتي اين کشور دارد

٢٣ سرطان ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

 

سران در دومين نشست سالانه اين سازمان، در بروکسل، بار ديگر بر تقويت نيروهاي امنيتي افغانستان به ويژه بر نيرومند سازي بخش هوايي ارتش اين کشور در راستاي مبارزه با تروريزم تاکيد کردند.

ينس ستولتنبرگ منشي عمومي ناتو روز پنجشنبه (21سرطان) در دومين و آخرين روز نشست ناتو گفت که کمک مالي به نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان، تا سال 2024 ادامه خواهد يافت.

منشي عمومي ناتو تاکيد کرد که حضور‌نظامي ناتو در افغانستان مبتني بر اوضاع امنيتي اين کشور بسته‌گي دارد.

او، در بخشي از سخنان‌اش گفت که از پيشنهاد صلح حکومت افغانستان به گروه طالبان حمايت مي‌کند و هم‌چنان، ” تعهد دوام‌دار ناتو به افغانستان، تلاش‌هاي اين کشور براي ايجاد شرايط در برقراري صلح پايدار و مصالحه را تقويت خواهد کرد.”

در حال حاضر، افغانستان بيش از 17 هزار نيروي ويژه ” کماندو” دارد که 80 درصد   از عمليات‌هاي تهاجمي را اين نيروها به پيش مي‌برند.

وزارت دفاع افغانستان و هم‌چنان مقام‌هاي ناتو، گفته اند، نيروهاي خاص را دو چند و نيروي هوايي اين کشور را سه چند افزايش خواهند داد.

شمار نيرو هاي مأموريت حمايت قاطع در افغانستان در حال حاضر به بيش از 16 هزار تن، مي‌رسند، اما ناتو گفته است که اين شمار را بيشتر خواهند ساخت تا به آموزش و حمايت نيروهاي امنيتي افغانستان به صورت جدي‌تر ادامه دهند.

از سويي‌هم ترزا مي نخست وزير بريتانيا در جريان نشست سران ناتو گفته است، 440 سرباز اضافي را براي آموزش و کمک با نيروهاي افغانستان به اين کشور خواهند فرستاد..

سران ناتو در اين نشست نيز از روند صلح به رهبري و مالکيت افغانستاني‌ها حمايت کرده و از گروه طالبان خواستند که به روند صلح به رهبري افغان‌ها يک جا شوند.

در کنار فراخوان ناتو، اتحادية اروپا هم از روند صلح به رهبري حکومت افغانستان حمايت کرده است.

فدريکا موگريني رييس پاليسي خارجي اتحاديه اروپا در ديدار با رييس جمهورغني، عبدالله عبدالله رييس اجرايي و محمد حنيف اتمر مشاور امنيت ملي در حاشيه نشست سران ناتو از تعهد درازمدت اين اتحاديه در قبال افغانستان بار ديگر اطمينان داده است.

اما، هنوز حکومت افغانستان و حاميان بين المللي‌شان نتوانسته اند، گروه طالبان را به ميز گفت‌وگوهاي صلح بکشانند.

گروه طالبان ضمن رد درخواست حکومت افغانستان به گفت‌وگوهاي صلح، بر خروج نيروهاي بين‌المللي از افغانستان تأکيد کرده است.

در کنار گروه طالبان، گروه داعش از تهديدهاي ديگري به حساب مي‌آيد که نيروهاي امنيتي اين کشور نيز با آنان بايد مبارزه کنند.

به گزارش سازمان ملل متحد تنها در سال 2017 ميلادي 10 هزار غيرنظامي در افغانستان کشته و زخمي شده اند.

امسال نيز به اساس گزارش‌ها صدها غير نظامي در نتيجة خشونت‌ها کشته و زخمي شده اند.

براي پايان دادن به اين وضعيت، سران ناتو از کشورهاي منطقه هم خواستند که از روند صلح به رهبري و مالکيت افغانستاني‌ها حمايت کنند.

در بيانيه مشترک ماموريت “حمايت قاطع”، به صورت ويژه از پاکستان خواسته شده که از صلح افغانستان حمايت کند.

در بخشي از بيانيه آمده است: “ما پاکستان را تشويق مي‌کنيم که از روند صلح به رهبري افغانستاني‌ها حمايت کند، لانه‌هاي تروريستي را مسدود کند و براي جلوگيري از منابع مالي تروريستان و حملات آن‌سوي سرحد تلاش کند و با همسايه‌گان خود هم‌کاري کند.”

در بيانيه هم‌چنان آمده که مأموريت حمايت قاطع ناتو از نهايي شدن برنامه عمل ميان افغانستان و پاکستان براي صلح و همبسته‌گي استقبال مي کند.

حکومتداري خوب:

در کنار بحث صلح و امنيت، ناتو بر اهميت حکومت‌داري خوب و همه شمول، ساختن نهادها و هم‌چنان توسعه اجتماعي و اقتصادي در افغانستان تاکيد کرده است.

ناتو تاکيد کرده است که برگزاري انتخابات به موقع، شفاف و همه شمول مي‌تواند زمينه را براي رفاه و آسايش شهروندان اين کشور فراهم سازد.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/12225

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading