بازتاب نیوز

روند ثبت نام براي يک هفته ديگردر 20 ولايت تمديد شد

٢٣ سرطان ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

 

کميسيون مستقل انتخابات، روند ثبت نام راي دهنده‌گان را در 20 ولايت افغانستان براي يک هفته ديگر تمديد کردند.

در حالي‌که روند ثبت نام راي دهنده‌گان انتخابات پارلماني و شوراهاي ولسوالي‌ها پايان يافته، اما مسوولان در کميسيون انتخابات از تمديد اين روند در 112 مرکز در 20 ولايت کشور خبر داده اند.

سيد حفيظ الله هاشمي سخن‌گوي اين کميسيون به “راديو آزادي” گفته است، اين روند در مراکز که بنابر دلايل مختلف نتوانسته بودند تا 5 سرطان سال جاري، فعاليت نمايند تمديد شده‌است.

او گفته است: “کميسيون فيصله کرد که 112 مرکز در 20 ولايت که تا پنجم سرطان، غير فعال بودند، روند ثبت نام راي دهنده‌گان، از 20 تا 27 سرطان در اين مراکز تمديد شود، تا مردم بتوانند در ثبت نام کنند.”

” کميسيون انتخابات اين تصميم را به خاطر اشتراک بيشتر شهروندان در انتخابات پارلماني و شوراهاي ولسوالي‌ها گرفته است.”

پيش از اين نيز کميسيون انتخابات، روند ثبت نام راي دهنده‌گان را در شهر‌ها يک ماه و در ولسوالي‌ها و روستاها ده روز تمديد کرده بود.

به اساس معلومات کميسيون انتخابات، روند ثبت نام راي دهنده‌گان از 25 حمل آغاز شده و به‌تاريخ 15 سرطان سال جاري پايان يافت.

کميسيون انتخابات مي‌گويد، از آغاز روند ثبت نام راي دهنده‌گان تا کنون بيش از هشت ميليون ونهصد هزار تن ثبت نام کرده‌اند.

قرار است، انتخابات پارلماني و شوراهاي ولسوالي‌ها به تاريخ 28 ميزان سال جاري خورشيدي برگزار شود.

از سوي‌هم بنياد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان “فيفا” از تمديد اين روند استقبال کرده گفته است که اين مسأله مي‌تواند زمينه‌هاي بيشتر مشارکت مردم را در انتخابات آينده فراهم نمايد.

يوسف رشيد رييس اجرايي فيفا   فته است: “کميسيون انتخابات افغانستان مکلف است، تا زمينه مشارکت مردم در انتخابات را فراهم نمايم، اما مسأله که نگراني قابل نگراني است، اين که کميسيون به اساس همين دلايل و تمديد پروسه، کار اصلي که عبارت از “ترتيب فهرست راي دهنده‌گان و شريک ساختن آن با مردم به اساس تقويم انتخاباتي “که آن‌را مشخص ساخته است از آن فرار نمايند.”

آقاي رشيد تاکيد مي‌کند که کميسيون انتخابات در کنار تمديد روند ثبت نام راي دهنده‌گان بايد بيشتر به ترتيب فهرست راي دهنده‌گان و شريک ساختن آن با مردم توجه نمايد، تا اعتماد مردم نسبت به اين پروسه بيشتر گردد.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/12217

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading